Вхiд на сайт
Авторизацiя

Як і навіщо захищати очі від сонця

Як і навіщо захищати очі від сонця
Клінічно доведено, що якщо людина тривалий час перебуває під прямими променями сонця без відповідних засобів захисту, то це може зашкодити не тільки поверхні ока, але і його внутрішній структурі

Сонцезахисні окуляри давно стали модним аксесуаром. Однак вони нам дійсно потрібні для захисту очей від сонячних променів, пилу і інших несприятливих чинників. Про те, чому сонце так шкодить очам, як можна від нього захиститися і купити правильні сонцезахисні окуляри.

Шкода сонця для очей

Сонце – джерело тепла і енергії, без якого немислиме все живе на Землі. Однак, як відомо, все добре, що в міру, і тривале перебування на сонці загрожує розвитком ряду небажаних явищ, головним чином на шкірі і очах.

Клінічно доведено, що якщо людина тривалий час перебуває під прямими променями сонця без відповідних засобів захисту, то це може зашкодити не тільки поверхні ока, але також і його внутрішній структурі. Надалі це призводить до розвитку гострих і хронічних очних патологій, які потребують серйозного лікування.

При прямому впливі ультрафіолетових променів пошкоджується рогівка ока, і таке ураження схоже на опік шкіри. Крім того, регулярний вплив ультрафіолету на очі має кумулятивний ефект, що може послужити причиною розвитку серйозних очних патологій. Так, в окремих випадках при дії ультрафіолетових променів можливий розвиток меланоми ока. Це рідкісне, але, в той же час, дуже агресивне захворювання, яке дуже швидко метастазує. В даний час лікування від меланоми очей немає.

Ультрафіолет шкідливий для очей і тим, що здатний привести до розвитку фотокератиту (запальне захворювання рогівки), сніжної сліпоти, сонячної ретинопатії і синдрому сухого ока. Що стосується видимого випромінювання, то воно здатне погіршувати гостроту зору і призводить до зорового стомлення. Тому при сидінні біля монітора комп'ютера так втомлюються очі.

Примітно, що очі дітей і підлітків сильніше схильні до дії ультрафіолетового випромінювання. Відбувається це через те, що їх зіниці ширші, а кришталик прозоріший, ніж у дорослих. Крім того, діти проводять на вулиці більше часу, ніж дорослі і рідше користуються якісними сонцезахисними окулярами. В результаті такої активності до 18-річного віку діти отримують до 25% життєвої дози ультрафіолету. У зв'язку з цим захист від ультрафіолетового випромінювання вкрай важлива особливо в дитячому та підлітковому віці.

Види ультрафіолетових променів

Ультрафіолетові промені є компонентами сонячного світла. Залежно від довжини хвилі вони бувають трьох видів: УФ-А, УФ-В і УФ-С. Відповідно до законів фізики, чим коротша довжина хвилі, тим більшим енергетичним ефектом вона володіє. Тому ультрафіолетові промені з меншою довжиною хвилі є більш шкідливими для організму, ніж ультрафіолетові промені з більш високою довжиною хвилі.

- Ультрафіолетові промені типу А. Ці ультрафіолетові промені мають найдовші хвилі, і вони сприяють появі засмаги. Крім того, саме ці промені відповідальні за передчасне старіння шкіри.

- Ультрафіолетові промені типу В. Сонячні опіки головним чином виникають через вплив ультрафіолетових променів типу В. Крім того, вони є найбільш поширеною причиною розвитку онкологічних захворювань шкіри (зокрема, меланоми). Тривалий їх вплив на очі може спровокувати розвиток катаракти.

- Ультрафіолетові промені типу С. Цей тип ультрафіолетових променів найбільш небезпечний, оскільки має найкоротшу довжину хвилі. Завдяки озоновому шару ультрафіолетові промені типу С не досягають поверхні Землі, хоча поява великої кількості озонових дір призвела до того, що ці промені стали проникати на земну кулю.

Примітно, що найсильніше ультрафіолетові промені діють на очі в ранковий час і в другій половині дня, а не опівдні, як думає багато хто. Так, більшість з нас ховається від сонця, коли воно в зеніті, побоюючись негативного впливу сонячних променів на шкіру. Однак, на відміну від шкіри, очі страждають від сонячних променів, які світять на рівні очей. Тому ранок і друга половина дня – найбільш небезпечні періоди.

Фактори, що впливають на інтенсивність ультрафіолетового випромінювання

Не варто забувати і те, що існує безліч факторів, що впливають на інтенсивність ультрафіолетового випромінювання.

Якщо ви хочете вберегти очі від надмірної інсоляції, то ви неодмінно повинні знати наступне:

- Хмари не захищають від УФ-променів. Так, крізь хмари проникає більше 90% ультрафіолетового випромінювання;
- В горах інтенсивність ультрафіолетового випромінювання вища, ніж на низині. При піднятті на кожну тисячу метрів інтенсивність випромінювання зростає приблизно на 10-12%;
- Чистий сніг здатний відобразити до 80% ультрафіолетового випромінювання, а сухий пляжний пісок – лише до 20% випромінювань;
- Морська вода відображає до 30% ультрафіолетового випромінювання;
- Ультрафіолет проникає в товщу води, і на глибині 1,5 метра його інтенсивність становить 40% від інтенсивності на поверхні водойми.

Сонцезахисні окуляри: як вони можуть допомогти

При купівлі сонцезахисних окулярів важливо вибрати якісний захист від УФ-випромінювання. Цей аксесуар допомагає в сонячну погоду, захищаючи очі від яскравого світла. Однак не всі окуляри захищають від ультрафіолетових променів. Якщо ви носите окуляри без ультрафіолетового фільтра, то робите тільки гірше. Так, в темряві зіниця розширюється, а це значить, що на сітківку ока потрапляє більше сонячного світла, ніж зазвичай. У підсумку, з такими окулярами ви отримаєте опік сітківки.

Якісні сонцезахисні окуляри повинні бути виготовлені зі скла або полікарбонату. Примітно, що у кожного з цих матеріалів є свої переваги і недоліки. І скло, і полікарбонат надійно блокують ультрафіолетове випромінювання. Скло набагато складніше подряпати. Крім того, це самий прозорий матеріал, який відомий людству. Тому скло досі використовується у мікроскопах, биноклях, камерах та іншій оптичній техніці. Недоліком скла є той факт, що воно не блокує ультрафіолетове випромінювання типу А, тому окуляри вимагають додаткового покриття. Крім того, окуляри зі скла досить важкі, дуже легко запотівають, а при падінні можуть розбитися.

Що стосується полікарбонатних лінз, то вони майже в 10 разів міцніші за скло або звичайний пластик (з якого роблять недорогі сонячні окуляри). Така міцність полікарбонату робить такі окуляри ідеальними для дітей і спортсменів. Вони набагато легші і тонші скляних окулярів і блокують 100% ультрафіолетового випромінювання. Недоліком полікарбонатних очок є той факт, що цей матеріал досить легко подряпати, а його прозорість не така, як у скла. У полікарбонатних окулярах об'єкти можуть здаватися не такими чіткими.

Крім скла і полікарбонату існують й інші матеріали, з яких виготовляють сонцезахисні окуляри. Наприклад, це можуть бути міцні лінзи, які зручно використовувати спортсменам – лижникам і сноубордистам.

Спеціальне покриття і додавання спеціальних хімічних речовин забезпечують додатковий захист очей від ультрафіолету. У більш затемнених окулярах очам набагато комфортніше, оскільки так вони менше втомлюються від променів видимого спектру. Чим яскравіша сонячна погода, тим більше для неї підійдуть темні лінзи. Лінзи більш світлих відтінків підійдуть в похмуру або ж туманну погоду.

Ступінь захисту сонцезахисних окулярів

Виділяють п'ять типів лінз в залежності від ступеня захисту. Зовсім світлі лінзи пропускають 80-100% світла. Вони підходять для носіння в похмуру погоду. Темні окуляри пропускають всього 3-8% світла, і використовувати їх можна, наприклад, в горах, де інтенсивність ультрафіолетового випромінювання набагато вища, ніж на рівнинах. Якщо ви зібралися на море, то в даному випадку вам підійдуть лінзи 2-3 категорії, які пропускають від 18 до 43% світла.

Які б окуляри ви не вибрали, вони повинні бути повністю прозорі, що дозволить вам чітко розрізняти об'єкти на різних відстанях. Якісні сонцезахисні окуляри мають спеціальне маркування, що позначає ступінь захисту і здатність лінз адаптуватися до яскравості світла або ж прибирати його відблиски. На етикетці вказується відсоток блокування ультрафіолетових променів типу А і В. У деяких випадках вказується, де саме окуляри можна використовувати – в умовах міста, в горах або на морі. Примітно, що в окулярах 4 категорії не можна водити автомобіль, і на етикетках це також вказується.

Окремо слід сказати про фотохромні лінзи – так звані хамелеони, які реагують на інтенсивність світла і здатні змінювати ступінь затемнення, стаючи темними при яскравому світлі, а в приміщенні – майже прозорими. Правда, фотохромні речовини на таких окулярах швидко зношуються, тому міняти "хамелеони" потрібно регулярно.

Джерело


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: