Вхiд на сайт
Авторизацiя

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Українські пенсіонери найбідніші в Європі. Білоруси на заслуженому відпочинку отримують не менше 83 доларів, росіяни – 123 доларів, поляки – 480, а українці – всього від 47 доларів. Але і на низькі пенсії грошей ледь вистачає. У минулому році в Міністерстві соцполітики заявили: діра в бюджеті Пенсійного фонду сягнула критичної позначки. Проблем кілька. Українці отримують занадто низькі зарплати, а значить, платять маленькі суми у вигляді податків, крім того – пенсіонерів в країні більше, ніж платників податків. МВФ наполягає: треба підвищити пенсійний вік. Тоді кількість "нових" пенсіонерів скоротиться, а кількість працюючих – виросте. Українці ідею не підтримали.

Підвищувати пенсійний вік в Україні не будуть, запевнив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Пенсійну реформу проведуть, але болюче для українців питання не чіпатимуть. Логіка Кабміну проста: українці і так живуть мало.

Один з перших варіантів меморандуму з МВФ включав підвищення пенсійного віку на три роки. Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: вік виходу на пенсію збільшують, щоб змінити співвідношення працюючих і пенсіонерів. Однак в Україні є можливість замість того, щоб скорочувати кількість пенсіонерів, збільшити число працюючих. Спірний пункт з меморандуму прибрали.

Правда, після цього позиція МВФ не змінилася. "Україна повинна знайти спосіб зменшити приплив нових пенсіонерів в пенсійну систему і наростити надходження до Пенсійного фонду. Досягти цього можна різними способами: від подальшого обмеження можливості дострокового виходу на пенсію і до збільшення ефективного пенсійного віку", – написав в своїй колонці глава місії МВФ в Україні Рон ван Роден.

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік

Середній вік виходу на пенсію для чоловіків, пояснює Роден - близько 58,5 року, для жінок - 56 років. Для порівняння: середні показники в ЄС: 63,6 року для чоловіків і 62,6 року для жінок. У коментарі "Сегодня" віце-прем'єр Павло Розенко, який курирує реформу в уряді, знайшов контраргумент - як можна піднімати пенсійний вік до 65, якщо середня тривалість життя українця - ті ж 65 років.

"Знову йдеться про те, що в Європі середній вік виходу на пенсію вище. Безумовно, з цим можна погодитися. Але давайте тоді поруч наведемо дані по тривалості життя. Тривалість життя українців на 10 років менша, ніж у європейців. Якщо взяти співвідношення виходу на пенсію до тривалості життя, то воно буде не на користь Європейського Союзу. У нас ця відстань коротка. Тобто йдеться про те, щоб встановити пенсійний вік для чоловіків в 65 років, коли середня тривалість життя у нас у чоловіків 65 років", – підкреслив Розенко.

Варто зазначити, що чиновник чомусь оперує не даними про тривалість життя після 60 років, а називає середній вік життя українця. В останньому показнику враховується смертність в будь-якому віці, в тому числі при народженні. За даними Міністерства соціальної політики, чоловіки, які доживають до пенсійного віку, в середньому живуть до 76 років, а жінки - до 80 років. Тобто український чоловік живе на пенсії не 5 років, як можна зрозуміти зі слів чиновника, а 16.

Аргументи "за" підвищення пенсійного віку:
- "Нових" пенсіонерів стане менше
- Збільшиться кількість платників податків за рахунок тих, хто повинен був стати пенсіонером, але продовжить працювати
- Скорочуються ризики бідності за рахунок більш тривалого періоду роботи

Аргументи "проти":
- Вікова дискримінація - українцям старше 60 років складно знайти роботу
- Доведеться реформувати сфери зайнятості, медицини та освіти
- Українці будуть менше жити на пенсії

Більшість експертів упевнені: рано чи пізно підвищувати пенсійний вік доведеться. З такою позицією погоджуються і парламентарії з пропрезидентської партії, і навіть уряд. За словами представника президента в Раді Ірини Луценко, на такий крок Україна може піти через п'ять-десять років.

"Це може статися через 5, 7, 10 років. Ми не говоримо про сьогоднішній часу ... пенсії низькі і треба привести в порядок саме солідарну систему. А тільки після того, коли економічні показники і інфляція будуть на досить низькому рівні, говорити про накопичувальну систем ", – сказала Луценко в ефірі телеканалу "112 Україна".

10 мільйонів працюючих українців утримують понад 12 мільйонів пенсіонерів. При цьому ще кілька мільйонів осіб працевлаштовані, але внески на пенсії не платять. Якщо в Україні збільшити пенсійний вік до 65 років – кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років – на 500 тисяч, підрахували в Інституті демографії та соціальних досліджень.

"Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік в 65 років можна встановлювати незважаючи ні на які обставини. Насправді сказати, що прямих обмежень в міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє тривалій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років", – розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Так, якщо щорічно підвищувати пенсійний вік на півроку, кількість українців, які виходять на пенсію, буде в два рази нижче.

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Коли виходять на пенсію в інших країнах

У минулому році президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про поетапне збільшення пенсійного віку на п'ять років. Чоловіки будуть отримувати пенсію в 65, жінки - в 60 років. При цьому тривало життя білоруських пенсіонерів не сильно відрізняється від ситуації в Україні. Білоруси, досягнувши 60-річчя, в середньому живуть ще 16 років (практично стільки ж, скільки і українці).

На даний момент в Польщі чоловіки виходять на пенсію в 65,4 року, а жінки - в 60,4. Поступово, до 2040-го, і чоловіки і жінки будуть виходити на пенсію в 67 років. Розмір пенсії досягає 60% від середньої заробітної плати (в Україні - всього 35%).

У Франції пенсійну реформу затвердили ще в 2013-му році. Якби зміни не провели, за прогнозами уряду, дефіцит ПФ міг збільшитися з 14 до 19 мільярдів доларів. Французи збільшили розмір внесків до фонду та пенсійний вік. Зараз, згідно з даними ВООЗ про тривалість життя у Франції, чоловіки проводять на "заслуженому відпочинку" 19,4 року, а жінки - 25,4. При цьому середня пенсія в 2016-му році - 1142 долара.

У Боснії та Герцеговині, Грузії (тільки чоловіки), Косово, Хорватії, Естонії виходять на заслужений відпочинок в 60. У Німеччині та США вже заявили про плани поступово збільшити пенсійний вік до 70 років.

Підвищення пенсійного віку - вимушений крок, на який йдуть всі розвинені країни. Пов'язано це зі світовою тенденцією старіння населення. Покоління дітей скорочується - українці, як і європейці, не поспішають заводити великі сім'ї, при цьому людей похилого віку не стає менше.

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Думки експертів: чи варто підвищувати пенсійний вік


Прем'єр-міністр Володимир Гройсман:

"Та пенсійна система, яка сьогодні є в країні, є тотально несправедливою, і 85% українських пенсіонерів отримують пенсії на рівні мінімальної. Це фактично - тотальне збіднення українських пенсіонерів. Ми з вами, незалежно від політичних прапорів, повинні змінити пенсійну систему, щоб досягти трьох параметрів".

"Друга позиція: ми на сьогоднішній день має при тотально низьких пенсіях дефіцит Пенсійного фонду понад 140 млрд грн. Це означає тільки одне - система, в якій половина є дотаційною, є не життєздатною. Тому ми повинні вирішити питання з дефіцитом ПФ".

"Після внесення Кабміном урядового варіанту пенсійної реформи, який не передбачає збільшення пенсійного віку, а інші заходи, що дозволяють побудувати справедливу бездефіцитну систему, уряд зробить досить істотний перерахунок пенсій для українців", - сказав прем'єр, відповідаючи на запитання парламентаріїв у Раді минулого місяця.

Головний демограф країни Елла Лібанова:

"Якщо у нас пенсійний вік 60 років, то наші чоловіки мають шанси прожити на пенсії майже 15 років. Якщо ми пенсійний вік піднімемо (чоловікам, - прим.ред.) до 65 років, їм залишиться прожити всього 12 років. Це дуже мало, якщо рахувати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко. У жінок ситуація краща, у них були всі демографічні підстави підвищувати пенсійний вік до 60 років".

"Це дуже мало, якщо рахувати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко. У жінок ситуація краща, у них були всі демографічні підстави підвищувати пенсійний вік до 60 років".

Міністр соцполітики Андрій Рева:
"У нас цього немає в програмі президента, у нас цього немає в програмі Верховної Ради і більшості політичних сил. Тому це питання ми можемо обговорити чисто гіпотетично. Ось у нас не вистачає грошей Пенсійного Фонду. Ми їдемо займати на Захід. Приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель. І скорботно їй в обличчя говоримо про те, що у нас не вистачає грошей на пенсії. Про що вона думає, як ви вважаєте? Вона вихована жінка, вона, звичайно, не скаже це в обличчя, але вона знає, що у неї вік виходу на пенсію в Німеччині – 67 років. Про що вона думає? "Хлопці, ви, звичайно, молодці! Як чудово: мої пенсіонери працюють до 67-и, працюють, у вас 60, а середній вік виходу чоловіків – 49 років в Україні, – і ви приходите у нас просити гроші на пенсію?"

Старший науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень Лідія Ткаченко:

"Я думаю, потрібно підвищувати пенсійний вік. Це робиться не для тих людей, хто вже зараз на пенсії, і навіть не для тих, хто зараз у передпенсійному віці. Рішення можна прийняти сьогодні, а почати підвищення пізніше. Можна намітити якесь покоління, скажімо, що народилися в 1990-х - початку 2000-х років, і призначити їм більш високий пенсійний вік.
Ці покоління найменш численні, і поки вони будуть формувати робочу силу, навантаження на пенсійну систему буде "зашкалювати". Якщо не підвищувати їм пенсійний вік, доведеться підвищувати податки і ставки ЄСВ. Коли ці нечисленні покоління будуть виходити на пенсію (це як раз буде кінець 2050 х років), буде невелике ослаблення напруженості і можна буде платити їм щедріші пенсії".

Сегодня


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: