Вихідні восьмого березня і дев\’ятого травня планують скасувати, йдеться в документі.
\”Нинішня система свят і пам\’ятних дат в Україні не впорядкована\”, – заявляють в Інституті пам\’яті. На думку експертів організації, в українському календарі залишилися \”сліди\” радянської епохи. Щоб \”повернути історичну справедливість\”, Інститут пам\’яті розробив новий календар свят.
Головне нововведення – восьмого березня, другого та дев\’ятого травня українці вийдуть на роботу, а якщо свято припадає на суботу чи неділю, переносити вихідний на понеділок не будуть. Після ознайомлення із законопроектом стає відомо, коли українцям доведеться працювати більше і які нові свята з\’являться в календарі.
У цьому році українцям належить додатково 11 вихідних, на Новий рік, Різдво, Великдень, День Незалежності, День Перемоги і т. д. Якщо законопроект Інституту пам\’яті підтримає парламент, вже в наступному році замість 11 вихідних залишиться дев\’ять. Восьме березня і дев\’яте травня залишаються святковими днями: концерти і офіційні заходи ніхто скасовувати не планує, проте вихідних в ці дні не буде.
\”Оскільки святкування державних свят має сприяти відновленню історичної пам\’яті та формуванню національної ідентичності громадян України, на статус державного можуть претендувати тільки ті дати і події, які співвідносяться з державними та історико-культурними традиціями українського народу, мають консолідуючий потенціал\”, – сказано в документі.
Крім того, якщо, приміром, День Конституції, який залишається вихідним, припадає на суботу або неділю, переносити \”вільний день\” на понеділок ніхто не буде.
День пам\’яті та примирення – 8 травня
День Конституції – 28 червня
День Незалежності – 24 серпня
День захисників України – 14 жовтня
Новий рік – 1 січня
Різдво – 7 січня
Великдень – дата змінюється
День Святої Трійці – дата змінюється
День праці – 1 травня
Крім того, в календарі з\’являться нові святкові (але робочі) дні. Наприклад, Інститут пам\’яті пропонує узаконити цілий перелік скорботних днів. Детальніше оновлений список свят та вихідних можна побачити в інфографіці “Сегодня”:
Нововведення викликали бурхливу реакцію в українському суспільстві, зазначає голова Інституту пам\’яті Володимир В\’ятрович. Так, відомство отримало 672 звернення від громадських організацій, профспілок та політичних партій з проханням прислухатися до їхньої позиції. Саме під тиском громадськості інститут прийняв рішення залишити понеділок після Великодня і Трійці вихідними днями.
У більшості пострадянських країн на рік припадає 11 вихідних днів на честь свят. Додатково 13 вихідних – в Росії, Австрії. 14 вихідних – в Іспанії, Мальті. До речі, Іспанія посідає одне з перших місць за кількістю святкових вихідних серед усіх країн Європейського Союзу. Крім обов’язкового дводенного \”вікенду\”, іспанці щодня відпочивають дві-три години після обіду (під час сієсти закривається більшість магазинів і держустанов).
Найменше вихідних у Бразилії – всього п\’ять днів. При цьому щорічна відпустка тут становить 30 календарних днів (в Україні – 24 дні).
Велика кількість свят шкодить економіці країни, впевнена екс-радник міністра економічного розвитку Яника Мерило. \”Є в Україні таке феноменальне явище – постійні вихідні, а потім дивуємося, чому економіка не зростає. Особливий абсурд – перенесення робочих і вихідних. Якщо свято випало на вихідний треба відзначити додатковим вихідним. Може, ми лідер у світі за ефективністю праці? Чи вибиваємося в лідери за розміром ВВП, тому можемо собі це дозволити? Хоча і реальні світові лідери не можуть дозволити собі постійні свята\”, – написала Яника Мерило під час новорічних свят у Facebook.
Як відзначають в Інституті пам\’яті, в європейських країнах переносити вихідний на понеділок не прийнято, тому й українцям пропонують від цієї \”розкоші\” відмовитися.
До речі, в 2017-му, з урахуванням усіх вихідних, свят і відпустки, українці відпочиватимуть 140 днів – це 38% від усього року.