spot_img
11.6 C
London
додомуСуспільствоЄвреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Закарпаття – це унікальний регіон, привабливий легендами, казками, музичним розмаїттям. Тут перетнулися щонайменше 135 культур, а в спільній історії об\’єдналися долі чеського, угорського, українського (русинського), єврейського та інших народів.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Надзвичайно важливим є те, що у цій частині України практично ніколи не було міжнаціональних конфліктів, а для євреїв не існувало межі осілості. Тому в нашому славетному краї з продавна проживало чиненайбільше євреїв серед міст України.

Ханука – це традиційне єврейське свято свічок, які запалюють на честь дива, що сталося при освяченні Храму після перемоги війська Ієгуди Маккавея над військами царя Антіоха в 164 році до нашої ери. Це свято починається 25-го числа єврейського місяця кіслева і триває вісім днів.

Історія свідчить, що грецькі царі видали укази, які забороняють віру Ізраїлю, і не дозволяли євреям вивчати Тору або виконувати заповіді. Другий іудейський Храм був місцем язичницького поклоніння греків протягом трьох років, і тільки після перемоги єврейського воєначальника Іуди Маккавея над армією греків, храм знову став належати єврейському народу.

За легендою, у храмі знайшовся тільки один глечик олії для світильника, якого повинно було вистачити тільки на один день. Але воно горіло в храмових світильниках вісім днів, поки не було приготовлено нове чисте масло.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Мудреці того покоління вирішили зробити ці вісім днів (починаються двадцять п\’ятого Кіслева) днями радості і прославлення Всевишнього і постановили щовечора запалювати світильники біля входу в будинок, щоб відкрито свідчити про диво. Назва Ханука означає «урочисте відкриття, досягнення спокою», . Мається на увазі той день, коли Храм був відкритий після трьох років осквернення.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Інше пояснення назви свята пов\’язано з тим, що слово ханука можна розбити на дві частини: хану («досягли спокою») і «каф» «хей». Ці частини являють собою буквенную запис числа 25, тобто 25 го числа єврейського місяця Кіслев переможці дійсно відпочили від бою з ворогом.

Традиція запалювати вогні

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Як розповіли представники єврейської общини Ужгороду, вважається, що в дні святкування Хануки в будинку кожного єврея повинна горіти ханукія– спеціальний свічник з вісьмома світильниками, наповнений очищенною оливковою олією. У такому випадку світильник дає ясне, чисте світло і нагадує про світильники, що стояли в Храмі, в яких теж горіла оливкова олія.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

У перший святковий вечір запалюють один світильник, у другій – два і так далі справа наліво, так що у восьмий вечір запалюють всі вісім світильників. Цей порядок встановлений, щоб нагадати євреям, що кожен новий світильник драгоценнее попереднього, так як нагадує про диво, стає все більш явним і значним з кожним днем. Світильники повинні розташовуватися на одній лінії і мати однакову висоту. Між світильниками має бути достатня відстань, щоб кожен з них горів окремо, полум\’я їх не зливалося і жар однієї свічки гарні не оплавляється іншу. Запалюють ханукальні світильники після появи перших зірок, і горять вони не менше півгодини.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

У синагогах під час святкування Хануки читається молитва «Галлель», і теж запалюють ханукальні вогні, щоб ширше розповсюдити звістку про диво, що сталося багато століть тому. Заборони на роботу в ці дні немає, проте згідно стародавнім традиціям, жінки під час горіння ханукальних свічок не повинні працювати.

Традиції Хануки

Ханука – світле і радісне свято, і вважається, що це не час для поста або оплакування померлих. І хоча в Хануку не обов\’язково влаштовувати святкову трапезу, більшість євреїв все-таки намагається в ці дні сідати за стіл у святковій обстановці, розмовляти про Торі і розповідати про чудеса цього свята. У сефардскіх громадах Єрусалиму влаштовують у дні Хануки багатолюдні застілля, одне із завдань яких – мирити людей, що посварилися між собою. Традиційні для цих днів страви: картопляні оладки, латкес і пончики з варенням суфганія.

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Існує звичай в цей час давати дітям «ханукальні гроші» і грати в спеціальний чотиригранний дзига – свівон, на гранях якого написані єврейські букви нун, гімел, гей і пей. Це перші літери слів фрази «Велике диво сталося тут».

Євреї Закарпаття святкують Хануку (ВІДЕО)

Гра в свівон була придумана для того, щоб навіть найменші діти задумалися про диво Хануки. Взагалі, в дні свята особлива увага приділяється навчанню дітей Торі, для чого в багатьох громадах влаштовуються дитячі та юнацькі заходи.

Матеріал підготував Закарпатський кореспондент

Останні новини:

До теми: