Вхiд на сайт
Авторизацiя

В Україні хворим будуть давати безкоштовні ліки або компенсувати вартість в рамках референтних цін

Від 1 квітня в Україні має запрацювати програма МОЗу "Доступні ліки", згідно з якою пацієнти за рецептом лікаря зможуть отримувати безкоштовні ліки або ж трохи доплачувати за більш дорожчі. Урядова програма охоплює три групи препаратів - від серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми і цукрового діабету.

В Україні хворим будуть давати безкоштовні ліки або компенсувати вартість в рамках референтних цін


Урядовці почали говорити про цю програму ще наприкінці минулого року, проте у лютому 2017-го Києвом прокотилася хвиля паніки через те, що з аптек почали зникати життєво необхідні медикаменти. Фармацевти припинили замовляти препарати з переліку в урядовій постанові, звинувачуючи державу у надмірному регулюванні та забороні реалізувати певні різновиди ліків.

Заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик в інтерв'ю "ТСН.Тиждень" заспокоїв українців - жодних заборон на реалізацію будь-яких ліків не буде. А також чиновник пояснив, кому вигідно здіймати хвилю проти урядової програми.

- Ні для кого не секрет, що питання доступності лікарських засобів в Україні стоїть гостро. Із десяти хворих дев'ять купують ліки за власні кошти. Виходячи з цього, ми зобов'язані з боку держави якимось чином допомагати, як це відбувається у наших сусідів, в країнах Європейського союзу.

- Для цього МОЗ хоче впровадити програму з відшкодування вартості ліків?

- Так, найбільш дієвим є механізм реінбурсації. Це компенсація - часткова чи повна - вартості лікарських засобів. З цієї метою МОЗ розробило проект, який називається "Доступні ліки". Суть проекту полягає в наступному. Ми встановлюємо референтну ціну - межу, яка є у сусідніх країнах, наприклад, у Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Латвії.

Якщо взяти до прикладу препарат від цукрового діабету, який у Польщі коштує 55 грн, а в Україні - від 160 грн. Якщо взяти препарат для лікування бронхіальної астми, який у Польщі коштує 470 грн, в Україні - більше 700 грн. Виходячи з цього, ми орієнтуючись на ті п'ять країн, про які я сказав, встановлюємо референтну ціну.

- Як це відчують пацієнти?

- В рамках референтної ціни ми маємо певний перелік препаратів, які можуть бути виписані для хворого. Хворий, рушаючи до лікаря, отримує рецепт. Рецепт він отримує по діючій речовині (тобто лікар не виписуватиме ліки певного бренду, - ред.). Найдешевший препарат із цієї групи він отримує безкоштовно. Всі інші, які є в програмі реінбурсації до встановленої референтної ціни, він може отримати з невеликою доплатою, віддаючи той рецепт, який виписав йому лікар.

Наприклад, якщо найдешевший препарат коштує 40 грн, а межа реферування проходить на рівні 60 грн, то віддаючи рецепт, хворий доплачує різницю до 60 гривень, тобто 20 грн, й отримує той лікарський засіб, який йому потрібен.

З цією метою уряд України на 2017 рік передбачив півмільярда гривень. І це означає, що з 1 квітня 2017 року по трьох групах захворювань - серцево-судинні, бронхіальна астма і цукровий діабет - ми матимемо можливість або повністю давати безкоштовні ліки хворим, або компенсувати вартість в рамках референтних цін.

- Зрозуміло. А якщо препарат коштує більше, ніж є референтна ціна, то вже не діє ця компенсація?

- Якщо вище, то у всіх без винятку країнах, в тому числі тих, які я перелічив, працює вільний ринок. В рамках вільного ринку ви можете придбати будь-які інші ліки.

- За повну ціну?

- Так.

- І тут ніде не йдеться про те, що за ціною, вищою за референтну, продавати не можна?


- У документі такого не написано.

- Чому дехто це так потрактував? Це був певний шантаж міністерства з боку постачальників? Якщо так, то чому вони це роблять? Чого вони домагаються?

- Маніпуляції навколо цієї теми ведуть з багатьох сторін. Ми повинні розуміти, що для тих, хто сьогодні в Україні продає ліки вдвічі і втричі дорожчі, ніж вони є на ринках Європи, це є невигідно. Невигідно це також для тих, хто отримує надприбутки в цій частині, яка стосується фармдіяльності, тому я думаю, що насамперед ми повинні побачити фіналізовану форму того, що запрацює з 1 квітня, а тоді вже говорити про формат якоїсь критики чи спекуляцій на цю тему.

- Можливо ви дали їм привід таким ніби фальстартом, коли ця частина з референтними цінами вже вступила в дію, а відшкодування ми ще не могли запустити. Чому це сталося, що не одночасно запустили?

- Процеси реферування та реінбурсації тісно взаємопов'язані, тому що з одного боку встановлюється референтна ціна, з іншого боку ми відшкодовуємо вартість тих препаратів, які є в програмі. І це є два взаємопов'язані процеси. Питання стояло про те, щоб запровадити референтні ціни швидше, дати можливість для ринку ознайомитися з ними, зрозуміти, за якими правилами ми починаємо працювати і, починаючи з 1 квітня, вийти в формат цієї моделі, про яку я розповів.

- А вони це ознайомлення використали таким чином, що просто прибрали з полиць все, що дорожче референтних цін?

- Запитайте у них, як вони це трактували.

- У вас має бути якась реакція. Це нечесна гра. Більшість людей, які приходять за ліками, звичайно цю постанову не читали.

- Чесна гра з нашого боку полягає в тому, що ми хочемо зробити для людей ліки дешевшими, більш доступними. І найголовніше, щоб кожен із нас розумів, що йдучи до аптеки, він гарантовано по трьох групах захворювань може отримати лікарські засоби безкоштовно або з невеликою доплатою в рамках референтної ціни. Якщо раптом я вирішив, що мені потрібен якийсь інший супер-препарат, то це мій вибір, тоді я вирішую в тому випадку, що мені робити.

- Жодних заборон ввозити ці дорожчі препарати не було і не буде?

- На сьогоднішній день абсолютно немає жодних підстав для того, щоб зникали ліки з продажу.

- Чи будуть переглядатися ці референтні ціни, які вже оприлюднені? Чи будуть вони коригуватися до 1 квітня, чи вони вже достатньо наближені до реальності?

- Орієнтир по референтних цінах є виставлений. Безумовно, змінюється курс як національної валюти, так і валют тих країн, з якими ми проводимо реферування. Звичайно, ми відкоригуємо ці дані. Але вони приблизно будуть подібні до тих даних, які на сьогоднішній день є.

Для виробників це насправді дуже цікава модель, оскільки вони можуть прогнозувати об'єми, можуть прогнозувати ринок і своє входження на ринок Україна навіть тих препаратів, яких на сьогоднішній день ще немає.

- Чи можете якось заспокоїти людей, які перебувають у пошуках ліків? Склалося враження, що їх дезінформують навмисне - кажуть, що цих ліків немає, тощо. Елемент паніки в суспільстві і недовіра до цієї реформи вже присутні.

- Насамперед не потрібно займатися самолікуванням. Дуже важливо, щоб лікування призначав лікар. З цією метою також і реалізовується цей проект. Тому що кожен із хворих повинен піти до лікаря і там отримати рецепт. За цим рецептом він отримає відповідні ліки. І я ще раз наголошую, що жодних підстав для того, щоб ліки зникали з аптек, на сьогоднішній день немає.

- Ці 500 млн грн, які виділені на цю програму, чи є розуміння, наскільки їх буде достатньо, чи ні? Чи буде можливість за необхідності всередині року якісь додаткові суми на це перекидати?

- За попередніми розрахунками, які ми надавали для Кабінету міністрів, нам необхідно було від 0,8 до 1,2 млрд грн для реалізації цієї програми. Беручи до уваги те, що програма реалізовується з 1 квітня, і те, що вона так швидко не почне працювати з першого дня й існуватиме перехідний період, ми розраховуємо на те, що виділених коштів буде достатньо на цей період. У разі недостачі коштів, ми напевно отримаємо компенсацію з боку бюджету у рамках коригування нашого бюджету восени, як це традиційно відбувається.

- Який механізм відшкодування цієї суми для аптек, які будуть співпрацювати з державою у цій програмі? Яка є гарантія, що вартість ліків буде компенсовано? Адже була така пілотна програма по тиску, яка діяла в 2012 році, і деякі аптеки досі від держави не отримали компенсації. Чи враховані всі моменти зараз?

- Позитивом для пацієнта є насамперед те, що він може ліки, які є в програмі відшкодування, отримати в будь-якій аптеці. Якщо раніше місцеві органи влади визначали аптечні заклади, до яких ми повинні були їхати навіть з найвіддаленішого куточка міста чи з села, щоб отримати ці ліки, то сьогодні вони прописані в ліцензійних умовах і повинні бути в кожному аптечному закладі. Це є перевага для хворого.

Що стосується аптечних закладів, то вони, отримавши рецепт, складають звіт і до 5-го числа подають його до відповідних фінансових органів, які будуть повертати вартість за ті ліки, які аптеки надали хворим. І, відповідно, фінансові органи зобов'язані протягом 15 днів розрахуватися з аптеками за ліки, надані в програмі реінбурсації.

- Але раніше були випадки, коли не розраховувалися. Можливо є необхідність ввести якусь пеню - якщо держава вчасно не розрахувалася, то це буде коштувати їй дорожче.

- Загалом є дві філософії. З одного боку, ми створюємо заохочення для того, щоб цей процес відбувався. З іншого боку, ми створюємо механізм, яким ми прагнемо змусити когось щось зробити. Я є прихильник першої філософії. Тому ми будемо все робити для того, щоб заохочувати учасників програми, щоб ця програма працювала успішно.

- Чи визначено вже у ліцензійних умовах, що цей перелік ліків обов'язково має бути в аптеках? Чи це тільки намір?

- На сьогоднішній день відповідний проект документу погоджується в центральних органах виконавчої влади. Він буде виноситися на розгляд Кабінету міністрів і найближчим часом буде ухвалений.

Розмовляла кореспондент "ТСН.Тиждень" Ольга Кашпор


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: