На пенсіонерів чекають зміни вже цього року. Прем\’єр Володимир Гройсман анонсував початок пенсійної реформи до кінця 2017 року. “Сегодня” з\’ясувала, до чого треба готуватися людям.
ПЕРШИЙ КРОК. Якихось подробиць в Кабміні не озвучили. Тримають деталі в секреті до офіційної презентації і в Мінсоцполітики. \”Реформа буде справедливою, і люди відчують збільшення пенсійних виплат. Але існуючу систему буде необхідно ґрунтовно поміняти, і ми готові будемо запропонувати українському суспільству таке рішення\”, – підкреслив Гройсман.
Деяке світло на майбутнє українських пенсій пролили в Раді. Нардеп від БПП і член Комітету ВР з питань соцполітики Сергій Каплін пояснив нам, що насамперед прем\’єр говорив про виведення єдиного соціального внеску, з якого формуються пенсійні нарахування, з тіні. \”Це дозволить вирішити проблему дефіциту Пенсійного фонду і дасть нам в майбутньому фундамент для подальших змін\”, – говорить він. Нагадаємо, що одним з ключових моментів змін у пенсійній системі країни стане частковий відхід від солідарної системи, коли Пенсійний фонд фінансується за рахунок відрахувань працездатного населення, як зараз.
Як зазначав раніше віце-прем\’єр-міністр Павло Розенко, їй на заміну повинна прийти трирівнева пенсійна система, в якій \”солідарка\” буде тільки першою ланкою і візьме на себе роль соціальної безпеки. \”Також передбачається введення накопичувального рівня і розвиток недержавного пенсійного страхування. Все це може стати прекрасною основою для проведення подальшої пенсійної реформи в Україні\”, – додав він. Солідарна система, на думку віце-прем\’єра, погана для України через високу тінізацію економіки та несплати ЄСВ.
Пенсійний експерт РПР Віталій Мельничук також зазначає, що чисто солідарна схема добре працює, коли кількість працездатного населення перевищує число пенсіонерів. \”У нас ця ситуація змінилася ще у вісімдесятих роках минулого століття, так що в змінах вона буде тільки першим рівнем. Два інших базуватимуться на підставі індивідуальних пенсійних рахунків громадян. Це буде особистий рахунок, гроші з якого інвестуватимуться в економіку країни. Така система працює в усьому світі, і в ній вже накопичені колосальні гроші – загальні ресурси зараз становлять більше $ 36 трильйонів, а, наприклад, тільки в Польщі – $ 130 млрд\”, – говорить він. При цьому експерт підтверджує, що таким чином вдасться досягти зростання пенсійних виплат. Щоправда, збільшення чекати доведеться 5-7 років, коли на рахунках будуть накопичені достатні кошти. На законодавчому рівні, за словами Розенка, питання це в вирішиться 2-3 найближчі місяці.
БОЛЮЧЕ ПИТАННЯ. Важливою проблемою в контексті пенсійної реформи є і підвищення пенсійного віку в Україні до 63 років і для чоловіків, і для жінок. Такий крок є однією з вимог МВФ. При цьому, незважаючи на численні заяви про те, що українська влада домовилися з Фондом не піднімати його, голова Мінсоцполітики Андрій Рева на початку лютого зізнався, що МВФ продовжує наполягати на такому рішенні. При цьому Каплін також підтвердив, що західні партнери упираються в цьому питанні. \”Вони тиснуть, але цими питаннями займається особисто президент і не йде на цю вимогу\”, – розповів \”Сегодня\” парламентарій.