Вхiд на сайт
Авторизацiя

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Творчість буває різною. Ужгородка Оксана Шегеда відома своїм хобі не тільки на Закарпатті. На перший погляд, нарізання фруктів та овочів – звична справа для кожної господині. Проте ця жінка володіє справжньою мистецькою технікою, про що видання «Закарпатський кореспондент» і поспілкувалося з майстринею.

За освітою пані Оксана банкір. Більше 13 років пропрацювала у цій сфері, а також зробила кар’єру від рядового спеціаліста до начальника управління. Але після скорочення на роботі та народження у 2014 році донечки до банківської справи вирішила не повертатися, натомість захотіла обрати справу «для душі».

«У дитинстві я займалася мистецтвом, але це був інший напрямок. Закінчила музичну школу з класу скрипки, співала в хорі, відвідувала багато гуртків, але всі вони були пов’язані з музикою. Крім того, я дуже багато читала і весь час щось майструвала руками: вишивала, плела макраме, в’язала, досить непогано шила. Навіть багато речей у моєму гардеробі були власного «виробництва». Коли почала працювати у банку, на це вже не було часу, багато років я цілком віддавалася роботі. Як і багато заміжніх жінок, хобі поєднувала з домашніми клопотами: полюбила готувати, випікати щось, накривати гарні святкові столи», - каже майстриня.

Нове хобі та перша композиція


Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)Тоді і народилося захоплення ужгородки карвінгом – мистецтвом художнього різьблення на овочах і фруктах, що виникло багато років тому на Сході. У цій справі Оксана Шегеда є самоучкою. Оригінальним різьбленням почала займатися випадково. Точніше, цьому передував один випадок. Розповідає:

«У вересні 2015-го, коли донечці уже було більше року, я почала задумуватися щодо подальшого напрямку роботи. Хотілося змінити фах, спробувати щось нове. Моя сестра займається декором весіль. Одні її замовники шукали людину, яка б зробила фруктову нарізку на свято. До події залишалося трохи більше двох тижнів. Сестра порадила взятися за цю роботу, а замовникам розхвалила мене, як уже досвідченого майстра (усм. – авт.). Звичайно, я була приголомшена, бо зовсім не знала, як підійти до справи. Та я не звикла відступати перед важкими завданнями, тому почала інтенсивно вивчати, що таке фруктовий бенкетний стіл взагалі, читати публікації, дивитися фото виробів».

Перше, що тоді вразило пані Оксану – фотографії робіт майстрів в Україні. Але те, що вони пропонували, їй зовсім не сподобалося. Натомість, композиції з використанням елементів карвінгу мали набагато кращий естетичний вигляд. Переглянувши відеоуроки, ужгородка взяла інструмент і майже ідентично повторювала результат з екрану.

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)Після планування, яким буде цей весільний фруктовий стіл, з чого складатиметься, майстриня першою виготовила підставку, основною якої стала композиція у вигляді серця, прикрашена вирізьбленими квітами з овочів. Замовники залишилися задоволені результатом, оскільки те, що вони побачили, абсолютно відрізнялося від усього, що пропонували на ринку подібних послуг. Це викликало захоплення і подив гостей.

Тоді Оксана Шегеда ще не знала, чи таке хобі матиме майбутнє. Але імпонувало те, що техніка легко вдавалася, та й близькі люди порадили зайнятися цією справою професійно.

Фаворити – дині й кавуни

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)Карвінг – надзвичайно багатогранне мистецтво, яке надає можливість із простих складових за допомогою різьби створювати справжні шедеври. Практично всі овочі та фрукти можна використовувати для карвінгу.

У цій справі фаворитами пані Оксани є кавуни і дині – надзвичайно приємний і податливий у роботі матеріал, який дозволяє втілювати будь-які художні задуми. За словами талановитої ужгородки, елементи з овочів гарно виглядають у композиціях і більше слугують декором, хоча є їстівними і, як правило, також не залишаються після свята:

«В основному, я використовую для цього різні види редьки, моркву, селеру, червоний буряк, кабачки і багато чого іншого, залежно від сезонної наявності. Також створюю карвінг-букети чи композиції, в яких всі елементи вирізані тільки з фруктів. Надзвичайно привабливими і ароматними є троянди з ананасу, дині, нектаринів, хурми чи навіть ківі».

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)Також популярними стають карвінг-композиції зі салом, м’ясними і сирними делікатесами. Кожний матеріал для карвінгу потребує особливого підходу у роботі. Єдине правило: чим твердіший матеріал, тим важче його вирізати.

Через бажання поєднати високу східну техніку з вишуканою подачею на бенкетах Оксана Шегеда розробила власний стиль подачі карвінг-композицій у «fruit bar».

Власноруч виготовила всі необхідні предмети, зокрема й унікальну підставку для композиції з шоколадним фонтаном, аналогів якої ще не бачила. Майстриня закупила інструменти та обладнання для роботи, подала оголошення і в травні 2016 року отримала своє перше повноцінне замовлення.

У тренді – їстівні букети


Трендом стають їстівні букети або композиції з м’ясними, сирними делікатесами та навіть із салом. Основною перевагою перед букетом із квітів є оригінальність. Це викликає подив, захоплення та приємні емоції.

Ще однією перевагою можна вважати практичність. Такий виріб однозначно не опиниться у смітнику, як букет із квітів, а стане чудовим доповненням до святкового столу. Під час створення слід враховувати призначення. Часто такі композиції замовляють на подарунок для людей похилого віку, коли рідних хочеться потішити чимось вражаючим.

Оскільки карвінг-композиції їстівні, тривале транспортування виробів є доволі складним, особливо влітку. Тому основні замовлення Оксана Шегеда виконує саме в містах Закарпаття, також серед замовників були і громадяни сусідньої Словаччини. Майстриня з Ужгорода зізнається, що з радістю б поїхала й в інше місто, щоб створити «фруктове диво».

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)


Як зберігати смачне мистецтво


Оскільки композиції створюють із їстівних інгредієнтів, які швидко псуються, їх слід виготовляти безпосередньо перед вживанням. У плануванні часу та пунктуальності пані Оксані допомагає досвід банківського працівника. Необхідно детально розпланувати процес і розрахувати час для створення композиції.

Основним правилом карвінгу є чистота. Всі інгредієнти повинні бути ретельно вимиті, поверхні, на які ставлять продукти, продезинфіковані, фрукти охолождені. Це забезпечує тривалість зберігання протягом цілого вечора. Також композиції обробляють охолодженою чистою водою з пульверизатора. Якщо йдеться про вироби зі салом, сирами чи м’ясними делікатесами, то вони добре зберігаються декілька годин, як будь-яка м’ясна чи сирна нарізка. Тримати краще у прохолодному місці, попередньо загорнувши харчовою плівкою, транспортувати варто в картонному контейнері.

Улюблений виріб


Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)«Напевно, завжди найбільше запам’ятовуються складні завдання. Для мене такі є найулюбленішими, адже дозволяють втілювати щось нове і рости професійно. За минулий бенкетно-весільний сезон були два особливих замовлення. Перше – це весілля в українському стилі. Я запропонувала створити композицію у формі дерева, досить великого, зробленого з живого стовбура і трави. Крона дерева була з гілок та ягід калини, свіжого листя барвінку і дикого винограду. Туди закріпила вирізьблені квіти з фруктів і овочів, яскраві яблучка, сливи, груші й інші фрукти. Доповнювали композицію кавун у вінку з калини і вирізаних квітів та карвінг-букети з фруктів та овочевих елементів», - розповідає майстриня.

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)


Не менш цікавою була й інша композиція, непроста за професійним рівнем і об’ємом роботи: «Це було весілля, фруктовий стіл якого складався з понад десятка різних карвінг-композицій загальним об’ємом понад 60 кілограмів фруктів. Серед них були й два досить складні за технікою виконання вирізьблені кавуни і три дині. Ускладнювало завдання те, що транспортувати всі композиції необхідно було у Воєводино, що ще на годину скорочувало час на підготовку». Цю надскладну та вишукану роботу Оксана Шегеда вважає наразі еталоном своїх бенкетних карвінг-композицій.

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)


Перспективи розвитку карвінгу на Закарпатті


«Перспективи розвитку цієї художньої техніки на Закарпатті, безперечно, є значними. Це абсолютно новий в регіоні й Україні напрямок мистецтва, який знаходиться на початковому етапі розвитку. Майстрів мистецької різьби у нашому краї не так багато. А якщо говорити про напрямок бенкетного карвінгу, то пропозицій майже немає. В основному, пропонують фруктову нарізку з досить примітивними елементами різьблення. На Закарпатті надзвичайно вибагливі замовники. Вишукані карвінг-композиції цілком відповідають таким високим вимогам і, як правило, стають окрасою солодкого чи такого популярного останнім часом козацького столу», - розповідає Оксана Шегеда.

Талановита ужгородка часто чує компліменти про те, що подібних виробів замовники раніше й не бачили, а гості та працівники ресторанів фотографують шедеври на згадку. Майстриня мріє створити власну студію карвінгу та навчати художнього різьблення інших. Також сподівається втілити «свіжі» ідеї вже у новому бенкетному сезоні. Адже кожний виріб є унікальним, а карвінг усе частіше завойовує серця і збільшує кількість прихильників смачного мистецтва.


Юлія МЕДЮХ
для «Закарпатського кореспондента»

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)

Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)
Мистецтво карвінгу на Закарпатті: талановита ужгородка виготовляє унікальні композиції (ФОТО)Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: