spot_img
23.7 C
London
додомуЕкономікаВ Україні дорожчає майже все: що буде з цінами в лютому

В Україні дорожчає майже все: що буде з цінами в лютому

В Україні різко дорожчає їжа: на 10-15% і більше зросли ціни насамперед на молокопродукти: тверді сири, сир, молоко. Сильно подорожчали і імпортні фрукти. Підскочили ціни також на ковбасу і м\’ясо преміум і еліт-сегменту. Економісти кажуть, що зазвичай спокійний в плані інфляції січень може дати цього разу до 3% зростання цін. Що і наскільки подорожчало, і що буде з цінами в лютому, з\’ясувала “Сегодня”.

В Україні дорожчає майже все: що буде з цінами в лютому

МОНІТОРИНГ. Як видно з інфографіки, за два місяці найбільше зростання цін на молокопродукти, насамперед на тверді сири, до 40% вартості. Стала більше коштувати в супермаркетах й інша молочка: на 1,5-2,5 гривні подорожчав літр молока або кефіру (+5-6%), на 6-7 грн – кіло сметани (+18-20%), на 11-12 грн – кіло сиру (+13-15%). Вершкове масло зросло в ціні менше, в середньому на 10 грн/кг (+7%), але воно подорожчало ще на 10% у вересні-жовтні. Неприємно здивували цитрусові: наприклад, якісні мандарини дешевше 32 грн/кг знайти складно, хоча в листопаді вони коштували на 10 грн менше. Зросло в ціні і м\’ясо: так, на 20% дорожче тепер філейка або биток без кістки – 95-100 грн/кг. Але подорожчало не все, борщнабір обійдеться в ті ж гроші, що і в листопаді, крім картоплі – кіло \”бульби\” поганої якості продають за 6 грн (було 3,5), хорошої – за 8-9 грн (було 5). Не змінилася ціна українських яблук – 10-14 грн/кг, а також бананів – 23-31 грн/кг, залежно від свіжості. А яйця навіть подешевшали, з 20 до 17 грн/десяток (-18%) за лотковий продукт.

ВИРОБНИКИ І ПРОДАВЦІ. В Асоціації виробників молока нам назвали кілька причин подорожчання молочки – підвищення закупівельних цін на молоко в середньому на 21 коп/л порівняно з груднем (до 8,5-8,83 грн/л), а причини: сезонне зниження надоїв, триваюче скорочення поголів\’я корів, а також зростання курсу долара, подорожчання дизпалива. \”Я вважаю, що продавці необґрунтовано підняли з нового року закупівельні ціни на сири більш ніж на 20%, але зробити нічого не можу, доводиться підвищувати вартість в роздробі, – розповіла нам власниця кількох торгових точок на столичному ринку \”Юність\” Марія. – Покупці скаржаться, що дорого, але беруть, хоча і менше, ніж раніше\”. Киває на виробників і мережева торгівля. \”Нас поставили перед фактом ще до нового року, що сири будуть дорожче на третину, молоко на 5%, м\’ясо на 10% тощо. А цитрусові подорожчали тому, що закінчився сезон, поставок менше\”, – каже топ-менеджер відомої мережі супермаркетів Володимир Молчанов.

ЕКСПЕРТИ. Фахівці агроринку і продринку впевнені, що істина посередині. Так, Марія Колесник (консалтингова компанія \”ААА\”) підтвердила нам об\’єктивність причин зростання закупівельних цін на молоко. А картопля подорожчала сезонно, плюс за рахунок споживача магазини списують збитки від його псування через морози. А ось директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко каже, що таке велике зростання цін необґрунтоване: \”Зараз, коли економіка нестабільна, намагаються заробити на клієнті всі: виробники, оптовики, роздріб. Продають за максимальною ціною, якщо попиту немає – її знижують, насамперед на швидкопсувні товари – молоко, кефір, сметану, м\’ясо. Стосовно імпортних фруктів, то до їх вартості вже закладають курс 30 грн/$\”. Нарешті, економіст Олександр Охріменко (Украналітцентр) говорить, що січневе зростання цін нетипове і викликане трьома факторами: подорожчанням долара, передноворічною емісією Нацбанку в 36 млрд грн (про збільшення грошової маси повідомлено офіційно. – Авт.) для виплати зарплат бюджетникам і підвищенням мінзарплати вдвічі з 1 січня. \”Ці гроші пішли на продринок, викликавши зростання цін. За підсумками січня інфляція може бути до 3%, хоча зазвичай вона в цьому місяці не вище 1-1,5%\”, – уточнив нам Охріменко.

В Україні дорожчає майже все: що буде з цінами в лютому
У лютому подорожчають зв\’язок і телебачення

Експерти кажуть, що в лютому інфляція очікується більш як 1%. Головна причина – подорожчання промислової продукції і послуг, собівартість яких, за даними Держслужби статистики, зросла 2016 року на 35% (при інфляції в країні на 12%). За словами енергоексперта Валентина Землянського, ця \”відкладена інфляція\” протягом півроку позначиться на роздрібних цінах українських промтоварів.

Провайдери кабельного ТБ оголосили про зростання з 1 лютого плати за канали на 6% – це мінімум на 8 грн/міс, а оператори мобзв\’язку – про зростання розцінок на їхні послуги, хоча обіцяють додати безкоштовного трафіку. Також варто найближчими місяцями очікувати подорожчання холодної води, проїзду по залізниці (двічі на 10% до кінця року). До речі, днями НБУ погіршив прогноз по інфляції на 2017 рік з 8% до 9,1%, зв\’язавши зростання з підвищенням мінзарплати. А економіст Олександр Охріменко вважає, що інфляція цього року буде двозначною, і добре, якщо менше 20% за рік.

Ліки: встановлять нові ціни

Однак уже з 1 лютого вітчизняний МОЗ обіцяє зниження цін на 89 найменувань ліків. Так, уряд встановив максимальну оптову торговельну надбавку на продаж трьох типів ліків (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет 2-го типу і бронхіальна астма) в розмірі 5% з урахуванням всіх податків і зборів, а максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків – 15 % з урахуванням всіх податків і зборів. \”З 1 лютого реалізація ліків в аптечних закладах вище граничної ціни з урахуванням граничних надбавок (оптової і роздрібної) і ПДВ буде неможливою. ПДВ на лікарські засоби і медичні вироби зменшиться до 2-5%\”, – зазначають в прес-службі МОЗ. Ціна на медикаменти встановлюватиметься залежно від її вартості в сусідніх країнах. \”Вартість на якесь конкретне найменування порівнюється з цінами на нього ж в Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Після цього встановлюється гранична ціна на ліки в Україні\”, – пояснює медексперт фонду \”Відродження\” Олена Кучерук. Так, наприклад, максимальна вартість одного з видів \”Атенололу\” (препарат, який використовується для лікування серцево-судинних захворювань) в столичних аптеках сьогодні становить трохи більше 12 грн. За новими правилами ці ж ліки коштуватимуть максимум 10,5 грн. У разі препаратів від цукрового діабету різниця разючіша: максимальна вартість \”Метформіну\” сьогодні становить 117 грн, а вже в лютому ліки коштуватимуть не дорожче 20 грн!

Останні новини:

До теми: