Вхiд на сайт
Авторизацiя

Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в Ужгороді

Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в Ужгороді


В силу своїх територіальних та культурних зв’язків Закарпаття та Угорщина вже давно підтримують теплі партнерські відносини у різних сферах та напрямках. У час рішучих змін в нашій країні на шляху до євроінтеграції дружнє плече західного сусіда завжди стане у пригоді.

Тож і не дивно, що дипломатичні представники Угорщини, користуються особливим авторитетом у краї. Серед них і Йожеф Бугайло, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді, з яким нашому виданню вдалося поспілкуватися на цікаві теми:

Пане, Йожеф, нещодавно Ви відзначали річницю перебування на посаді Генерального консула Угорщини в Ужгороді. Чим особисто для Вас запам’ятався цей рік та які найважливіші зміни відбулися на робочій ниві?

Насправді, стільки усього трапилось, що важко скласти список по важливості. Екзекватуру я отримав 23 грудня 2015 року. Офіційну діяльність у своєму консульському окрузі, я зміг розпочати лише після цього. В консульський округ Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород входять наступні регіони: 8 районів Закарпатської області (Ужгородський, Мукачівський, Свалявський, Іршавський, Міжгірський, Воловецький, Перечинський та Великоберезнянський), а також Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області.

Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в УжгородіЦей рік став знаковим в історії нашого партнерства, адже цьогоріч Генеральне консульство відзначило свою 25-ту річницю з дня створення і разом з тим присутності нашої дипломатії в регіоні.

Приємно відзначити, що відносини між Угорщиною та Україною у цей період плідно розвивалися. Дуже важливо, що наша країна підтримує процес євроінтеграції України і безперервно та принципово виступає за безвізовий режим східного сусіда з ЄС.

На цьому підґрунті в Закарпатській області протягом року було реалізовано ряд важливих проектів. Серед них - ремонт класного приміщення та створення можливості вивчення угорської мови в Ужгородській ЗОШ №2, повна реконструкція 6-го, а згодом і 5-го поверху гуртожитку Ужгородського національного університету, разом з цим – відкриття спортивного центру перед гуртожитком, передача гуманітарної допомоги з Угорщини, продовження проекту міні-скульптур, організація культурних заходів, відкриття пам’ятнику Голокосту у с. Білки.

Окрім того, у рамках співпраці продовжено лікування та реабілітацію учасників АТО в Угорщині.

Закарпаття історично та культурно близький для Угорщини регіон, а тому співпраця між сусідами має глибоке коріння. Які напрямки транскордонного співробітництва Ви вважаєте найактуальнішими на сьогодні?

Так, дійсно, у нас як історія так і культура спільна. Дозволю собі нагадати, що Угорщина була серед перших країн, що 25 років тому визнали незалежність України, тоді ж ми і розпочали дипломатичну діяльність на Закарпатті, де тепер вже діють два наші представництва: Генеральне консульство в Ужгороді та Консульство у Берегові.

Я вважаю, що наше найголовніше завдання – це розвиток та розширення прикордонної співпраці та інфраструктури, і, перш за все, мова йде про пункти прикордонного пропуску. Приємно відзначити, що після 2-х років очікування призначено Посла України в Будапешті. Відносини покращуються, і дуже сподіваюсь, що скоро відбудеться і спільне засідання урядів, де можна буде прийняти рішення вже у конкретних справах.

Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в Ужгороді


Пріоритетним напрямом економіки Закарпаття на обласному рівні визначено туризм. Чи вдалося Вам оцінити туристичний потенціал області? Чого на Вашу думку не вистачає краю для більш продуктивного розвитку?

Протягом року я мав можливість побувати у багатьох місцях та багато чого побачити. Хочеться відзначити, що Україна має всі необхідні передумови, щоб стати економічно сильною країною, яка стрімко розвивається. В свою чергу Закарпаття має унікальні можливості особливості в галузі туризму. Однак в даний момент вони не використані.

Я це можу пояснити декількома причинами. Перша – це прикрі події, що сьогодні відбуваються у східній частині країни і через які люди бояться сюди приїжджати.

Друга причина цілком проста – тут не має нормальних доріг. Туристи не можуть під’їхати до цих фантастичних місць. Без відповідної інфраструктури, не можна очікувати, щоб люди масово приїжджали сюди.

Інша проблема – теперішній стан перетину кордону. Його просто не можливо вирахувати. І це характерно для усього відрізку кордону.

Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в УжгородіОднак щиро сподіваюся, що в найближчий час ситуація зміниться і Закарпаття зможе продемонструвати свою красу у повній мірі.

Якщо говорити про улюблені місця – їх дуже багато. Особливо мене вразила краса Воловецького району, Верецького перевалу, Синевирського озера, Говерли.

Не секрет, що угорська громада на Закарпатті одна з найбільших та найвпливовіших, в першу чергу завдяки активній підтримці уряду Угорщини. Які ще проекти вдалося реалізувати цьогоріч та що планується в найближчий час?

Так дійсно, Уряд Угорщини надає значну підтримку Закарпатській області. Але цією підтримкою користується не лише угорська громада, а все населення Закарпаття. Маю на увазі Програму Східного партнерства, що була започаткована раніше, і в рамках якої було частково або у повному розмірі реконструйовано чимало дитячих садочків, шкіл або будинків культури. У цьому аспекті важливе значення має програма «План Еган Еде», в рамках якої за три роки буде реалізовано план активізації економіки Закарпаття, а її фінансова частина складатиме близько 32 мільярдів форинтів. Перша частина програми вже на завершальному етапі. Цей етап був успішним, тож з конкретними результатами переходимо у другий.

Угорщина – серед найлояльніших країн ЄС щодо видачі шенгенських віз українцям. Чи впливає це на кількість звернень та які тенденції відмічаються у цьому питанні?

В угорській практиці видачі шенгенських віз Україна займає особливе місце. Але в той же час, ми, будучи країною-членом Шенгенської угоди, дотримуємось усіх правил. Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді видає 45-50 тисяч шенгенських віз щорічно. Це одне з тих закордонних представництв Угорщини, що видає найбільшу кількість шенгенських віз. Угорська практика видачі віз при чіткому дотриманні шенгенських правил та приписів намагається бути якомога лояльнішою до заявників. Ми намагаємось за короткий термін видати багаторазові візи, коли на це є можливість. Нашу лояльність до заявників підтверджує і те, що апеляцію на наше рішення заявники подають лише у 2-3-х випадках протягом року.

Чи часто консульство відмовляє у видачі віз. Які основні причини?

Пропорція відмов дуже маленька і вже роками складає приблизно 1%. Причина відмови у більшості випадках полягає в тому, що заявник стоїть на обліку у т.з. Шенгенській інформаційній системі, що забороняє в’їзд у шенгенську зону.

У ці не прості часи Україна прикута до теми євроінтеграції. Як Ви оцінюєте успіхи країни-сусіда на шляху до Європейського Союзу?

Україна дійсно знаходиться у важкій ситуації через економічну кризу та події на сході країни. Однак, Угорщина і надалі підтримує процес європейської інтеграції України, ми постійно і принципово підтримуємо безвізовий режим з Україною. Я вважаю, що Україна виконала «домашнє завдання» у питанні безвізового режиму, але приєднання – це більш тривалий процес, такі рішення приймаються лише в кінці результативних переговорів. Це довгий шлях, який Україна має пройти, а ми, в свою чергу, готові зробити все, що в наших силах, щоб допомогти та підтримати нашого сусіда у цьому.

… Дякуємо за цікаву розмову!

Віталій Русин
Коли співпраця – не просто слова: Йожеф Бугайло про рік на посаді Генерального консула Угорщини в УжгородіВи зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: