spot_img
18.8 C
London
додомуСуспільствоКабмін готує декларування доходів і витрат для всіх українців

Кабмін готує декларування доходів і витрат для всіх українців

За 2017 рік планується розробити проект закону про загальне декларування для фізосіб і податкового контролю з використанням непрямих методів за відповідністю доходів видаткам

Кабмін готує декларування доходів і витрат для всіх українців

Уряд збирається ввести контроль за доходами і видатками всіх українців. Ця пропозиція міститься в \”середньотерміновому плану пріоритетних дій уряду до 2020 року\”, оприлюдненому Кабміном днями. Економісти кажуть, що йдеться про давню ідею \”нульового декларування\”, яке діє з 2016 року для чиновників високого рангу. Тепер його хочуть зробити обов\’язковим для всіх українців, що мають доходи (зарплати, пенсії, стипендії, гонорари, прибуток від бізнесу, дивіденди тощо), щоб контролювати їх відповідність витратам. На думку експертів, головна мета нововведення – детінізація економіки і поповнення держбюджету, але є сумніви, що його можна впровадити швидко і недорого.

ЩО ПРОПОНУЮТЬ. Як роз\’яснили нам у прес-службі Кабміну, за 2017 рік планується розробити проект закону про загальне декларування для фізосіб і податкового контролю з використанням непрямих методів за відповідністю доходів видаткам. Після ухвалення закону повинна бути впроваджена автоматизована система моніторингу (е-система) \”доходи-витрати\”, а податківці отримають право на використання непрямих методів контролю (доступ до банківських рахунків, опитування сусідів тощо). \”Це один з інструментів детінізації економіки країни і протидії розмивання податкової бази\”, – уточнили в прес-службі. Голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна сказала нам, що вводити ідею загального декларування доходів і витрат треба, але воно має бути добровільним. \”Ідею поголовного декларування я не підтримую, тому що діючі норми про декларування доходів достатні. А витрати повинні контролювати фіскальні органи. У переважної більшості громадян немає одноразових витрат, що перевищують 50 тис. грн, які вже враховуються податківцями, тому змушувати всю країну подавати щорічні декларації – безглуздо\”.

ЯК БУДЕ. Якщо закон про загальне декларування набуде чинності (орієнтовно, 2018 року), то кожен повнолітній громадянин повинен буде за підсумками року подавати декларацію в електронному вигляді про свої доходи та витрати. Тобто масова подача декларацій може початися 2019 року за підсумками 2018-го. ДФС декларації перевірить, і якщо сума витрат людини за рік перевищить суму доходів, її попросять пояснити джерела походження грошей. \”До задокументованих в \”нульовій\” декларації доходів попередніх періодів запитань не буде, – розповів нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – Якщо декларант не зможе пояснити, де він взяв гроші на покупку дорогих товарів, з нього стягнуть штраф за ухилення від сплати податків в розмірі 10% від прихованої суми і ще 19,5% (18% прибутковий і 1,5% військовий податки). Поки що законопроект не розроблено, тому неясно, яка мінімальна сума витрат підлягатиме декларуванню. Але і Охріменко, і економіст Іван Нікітченко припускають, що 50 тис. грн, тобто витрати на покупку продуктів, декларувати не треба. \”Це логічно, адже діє ліміт на розрахунки готівкою в 50 тис. грн, всі витрати вище цієї суми вже моніторяться\”, – уточнив Нікітченко.

ПЛЮСИ І МІНУСИ. Охріменко каже, що загальне декларування вдарить по крупних зарплатах \”в конвертах\” – від 5 тис. і більше. Їх стане невигідно одержувати, оскільки все одно доведеться платити податки і штрафи при покупці дорогих товарів і послуг – житла, автомобілів, турів за кордон. \”Це можна назвати європейською нормою життя. Але якщо бізнес стане платити зарплату \”по білому\”, це її зменшить на розмір сплаченого ЄСВ\”, – вважає Охріменко. Але вводити нововведення треба поступово: спершу для працюючих за наймом, потім для самозайнятих, потім для інших, щоб уникнути хаосу. Також потрібен технічний супровід декларантів – наприклад, для пенсіонерів і малозабезпечених. А Нікітченко впевнений, що замість декларування можна просто знизити ліміт готівки покупок, наприклад, до 10 тис. грн. І додає: \”А ось які витрати знадобляться, щоб запускати декларування мільйонів осіб і перевіряти ці дані, поки що навіть порахувати не можна\”.

Джерело

Останні новини:

До теми: