В Україні панує політичний \”кавардак\”. Це гостро відчувається й на політичній мапі обласного центру Закарпаття.
Приходить один мер, потім інший, і все це триває майже рік. А поки політики ділять владу та місця \”біля керма\”, ціни на продукти харчування зростають майже з кожним тижнем. І єдине, що залишається робити населенню, це рахувати свої копієчні зарплати і зважувати, що покласти в продуктовий кошик. Це і спробували з’ясувати журналісти \”Закарпатського кореспонденту\”.
Зарплата
У минулому році заробітна плата середньостатистичного закарпатця складала 200$, а тепер всього 100$. При цьому ціни на продукти виросли на 10-40% порівняно з груднем минулого року. Так само дорожчають одяг і предмети першої необхідності. Що ж робити, як виходити з ситуації ми запитали в ужгородців:
Пані Оксана, мати двох дітей каже, що складається таке враження, ніби влада живе одним життям, а люди іншим і всі в різних країнах:
– Зубожіння покупців не бентежить ні владу, ні власників продуктових магазинів та кіосків. Приватні підприємці продовжують переписувати цінники в бік збільшення, навіть не заглядаючи в гаманець покупцеві. Звісно, подібна тенденція спостерігається по всій Україні, однак у кожній області різні і зарплати і тарифи на компослуги і ціни на харчі також. Тому, підводити загальну риску було б не правильно. Хочеться купити більше, але зарплата не збільшується, тому купуємо додому менше. І нічого жалітися на погану торгівлю.
Мраморна телятина, ростбіф та татарський біфштекс недосяжні для середнього класу, – розповідає Михайло, продавець м’яса та м’ясної продукції:
– По преміум-сегменту – м’ясо вищого сорту (філейне, вирізка), сирокопчені ковбаси, свіжі овочі і фрукти – зростання ще більше: до 25-30%. Наприклад, на ковбасах СК вищого ґатунку, які коштували рік тому 105-115, зараз висять цінники 130-160 грн/кг (палиця обійдеться в 45-60 грн, зростання цін на 25-40%). А філе м\’ясо курки зросло в ціні з 33 до 51-52 гривень, телятина зросла в ціні теж майже на 20 гривень. Виходить, що мраморна телятина, ростбіф та татарський біфштекс недосяжні для середнього класу, адже в перерахунку на зарплату, якщо їсти таке м\’ясо, то зарплати чи пенсії вистачить тільки на тиждень. До мене часто приходять бабусі і я віддаю задарма чи то свинячі реберця чи то шматочок сала. А що ж робити, їм якось теж треба виживати.
А ось пошановувачі солодощів та сухофруктів кажуть, що ціни \”заморські\” та \”східні\” ласощі нині, як для султанів:
– Якщо в минулому році німецьку чи італійську 100-грамову шоколадку можна було придбати за 12 гривень, то тепер вона коштує 20-22 гривні, сир \”заморський\” також подорожчав – на 7-10 гривень. Не куплять ужгородці вже й узбецькі сухофрукти по старій вартості, адже продавці переписали цінники буквально на все: мигдаль в шоколаді подорожчав на 20 гривень, сушений імбир на 15 грн, ізюм та сушені ананаси та банани в межах 10-15 гривень, порівняно з минулим роком. Через здорожчання іноземної валюти зросли ціни й на імпортні фрукти (банани, ківі, грейпфрути, мандарини, хурму, фейхоа, тощо), – зауважує пані Вікторія, поціновувач іноземних солодощів.
А як наголошує економічний експерт УжНУ, підстав для великого подорожчання на продукти поки що немає, але це не зупиняє \”капіталістів\”:
– Не бачу критичних економічних підстав для зростання цін на продукти. Так, дійсно долар та євро виросли, але це не показник переписувати ціни в два рази. Зараз ще влада проводить жорстку політику стримування цін на соціальні групи товарів: це український хліб і батон, варені ковбаси 1-го і 2-го сорту, курятина в тушках, на них встановлена мінімальна торгова націнка 10-15%. Тож торгові мережі заробляють на продуктах преміум-сегменту, тих же СК ковбасах, завищуючи на них ціни. А ось високий темп росту позначився на таких продуктах харчування, як риба, м’ясо, молоко та макаронні вироби.
На що очікувати закарпатцям?
На жаль, експерти обіцяють, що продукти харчування і далі будуть дорожчати, особливо овочі, крім картоплі, вирощуванням якої на 90% займається населення. За словами економістів, виробники закупили на третину менше насіння і приблизно на 30% скоротили посівні площі. На ціну молодої картоплі і ранніх овочів це не вплине, а от запаси на 2015 рік зменшились. Тому взимку доведеться знову звикати до моркви по 5-6 грн за кілограм, а імпортовані помідори та огірки сягнуть в ціні 40-50 гривень. А поки чекаємо на подорожчання овочів та фруктів, тільки за минулий тиждень ціни на молочні продукти вже підскочили у ціні: сметана піднялася на 60 копійок, молоко на 70 коп., а сир та творог на гривню.
Отже, ми підрахували, що середньостатистичний закарпатець зараз витрачає на продукти приблизно на 70 гривень більше, ніж рік тому.
\”Закарпатський кореспондент\”