Європа пише механізм припинення безвізу, а нардепи – звернення до європейських колег
Трохи більше тижня залишилося до \”дня Х\” з українського безвізу. Нагадаємо, 24 листопада на саміті Україна – ЄС у Брюсселі можуть оголосити про скасування шенгену для українців. Про це багато і довго говорилося. Але наше питання досі відсутнє у порядку денному найближчої сесії Європарламенту (ЄП) 21-24 листопада. “Сегодня” дізналася, що гальмує процес і коли українці реально зможуть насолодитися вільними поїздками до країн Європи.
Наші депутати запевняють: Україна може з\’явитися на порядку денному ЄП будь-якої хвилини, і щоб прискорити процес, вони відправлять до європейських колег звернення. На їхню думку, гальмує вирішення питання затримка в утвердженні механізму щодо припинення безвізу для будь-якої країни (органи ЄС не можуть вирішити, хто з них матиме на це право). \”Україна виконала всі 144 критерії плану дій візової лібералізації. Ми з розумінням ставимося до нових викликів, які стоять перед ЄС, зокрема до міграційної кризи і зусиль Євросоюзу ввести спецмеханізм як елемент захисту своїх кордонів. Але ми проти прив\’язки старту безвізу до спецмеханізму. Це подвійні стандарти, адже інші країни, що мають безвізовий з ЄС, користуються зараз усіма перевагами. Для них не закрили безвізовий режим до старту спецмеханізму\”, – вважає заступник спікера ВР Ірина Геращенко. Тим часом, за чутками, посли ЄС зберуться обговорити українське питання вже в цей четвер 17 листопада і, можливо, ще встигнуть змінити порядок денний. Нагадаємо, після голосування в Європарламенті останнє слово залишиться за Радою ЄС. У фіналі документ буде опублікований, і протягом 21 дня набуде чинності.
За оцінками посла Польщі в Україні Яна Пєкла, Україна може отримати безвізовий режим вже з нового року. Такої ж думки дотримуються і експерти. \”Зберігаються непогані шанси, що це питання вирішиться до саміту, а на саміті оголосять вже результат. Тому що Європі потрібно дати Україні перспективу, особливо після того, як Молдова і Болгарія відвернулися від ЄС (на виборах в обох країнах перемогли проросійські кандидати. – Авт.). У такому варіанті ми отримаємо до Нового року і річниці Майдану символічний презент, – вважає політолог Вадим Карасьов. – Якщо ж \”українське питання\” не з\’явиться на порядку денному на найближчий пленарний тиждень Європарламенту, то до кінця року є ще одна сесія – 12-15 грудня. Тоді, звичайно, їздити до Європи без віз українці зможуть не раніше лютого, а якщо питання відкладуть на 2017-й, то й того пізніше. У будь-якому разі, нам залишається просто чекати\”.