Вхiд на сайт
Авторизацiя

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами
Для українських політиків і чиновників свято Геловіна цього року справді стало демонічним. До 31 жовтня всі вони повинні були заповнити е-декларації за 2015 рік. Дехто – наприклад, президент Порошенко, лідери Опоблоку, Юлія Тимошенко – тягнули до останнього моменту. Скільки заробили минулого року перші фігури в державі, і які наслідки нового закону?

Порошенко має 100 компаній, Юлія Тимошенко живе на одну зарплату

Президент Петро Порошенко не поспішав з електронною декларацією, вочевидь, через сильну зайнятість. Однак про статки глави держави українці знають непогано. Це не тільки доходи від фабрик Roshen, мережа магазинів яких збільшилася по всій країні за два роки в рази. Влітку стало відомо, що в президента є ще й офшорні компанії.

Поки Порошенко відтягував оприлюднення декларації, йому трохи підказав російський президент Путін, який заявив, що фабрика Roshen в російському Липецьку продовжує працювати, хоча і є певні проблеми.

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами


Отже, Петро Порошенко володіє 104 компаніями в Україні, Росії, Польщі, Іспанії, на Кіпрі, в Угорщині, Литві і КНР, Британських Віргінських островах (офшорна зона – 24) та у Нідерландах. Президентська зарплата – 121 054 гривень, крім того, у 2015 році Порошенко отримав 12 375 404 гривень та інвестиційні прибутки на суму 49 665 361 гривень.

Більшість активів президента об'єднує компанія-інвестфонд "Прайм Ессетс Кепітал". Вона керує Roshen в Україні і за кордоном. Президентові належить завод "Ленінська кузня" в Києві, "5 канал" і страхова компанія "Країна".

Щодо компаній, усі вони створені в той час, коли я займався бізнесом. У 2014 була створена лише одна нова компанія, якою я володію напряму, – для продажу Roshen. Я принципово зберігаю кошти у банках – 27 мільйонів доларів, з кожного цента яких сплачено податки до бюджету України. Все це відображено у моїй декларації за 2015 рік. Хоча й маю деякі готівкові кошти: 800 тисяч гривень і 60 тисяч доларів. Вважаю, що політики повинні демонструвати приклад і довіряти банківській системі,
– заявив Порошенко.

Одним словом, Петро Порошенко – дуже багата людина, мільйонер. І, хоча під час президентської кампанії він пообіцяв продати бізнес, як того вимагає закон, досі цього не зробив.

Лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко живе на одну зарплату, а основний дохід у сім’ю приносить її чоловік Олександр Тимошенко.

Вона має 485 971 гривень на банківському рахунку та 318 тисяч гривень готівки. Доходи Тимошенко складалися із зарплати у Верховній Раді – 75 616 гривень та коштів на виконання депутатських повноважень – 80 559 гривень.

А от у її чоловіка на рахунку в банку майже 3 мільйони гривень – 2 989 650 гривень, а також 163 тисячі євро, 270 тисяч доларів та 360 тисяч гривень готівки. Він є кінцевим бенефіціарним власником 9 компаній в Україні.

Юлія Тимошенко із нерухомості володіє вже багато років маленькою квартирою в Дніпрі 59,4 кв.м. Але живе більш розкішно – в орендованому будинку площею 588 кв.м. в Козині Обухівського району Київської області. Офіційно належить земля і будинок її двоюрідній сестрі Тетяні Шараповій. Також глава ВО "Батьківщина" задекларувала ювелірні прикраси з перлинами, які вона полюбляє, та дрібними дорогоцінними каменями.

Власного авто в неї немає.

Так що, згідно з декларацією, Юлія Тимошенко, як завжди, "біла і пухнаста".

Ляшко з вилами і десятками мільйонів на рахунках

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко електронне декларування перетворив на черговий власний піар. Він задекларував 740 тисяч доларів, 90 тисяч євро і 890 тисяч гривень готівкою. Зарплата Ляшка за 2015 рік склала 79,5 тисячі гривень і 80 тисяч гривень на ведення депутатської діяльності.

При цьому Ляшко пафосно задекларував селянські вила, і, вочевидь, щоб зайвий раз не дратувати свого виборцями надмірною розкішшю, – кілька годинників з "металу жовтого кольору".

Цікаво, що борець за права селян, живе, як і Юлія Тимошенко, в елітній Конча Заспі – також в орендованому будинку (родичі і знайомі політиків, якщо вірити декларації – суцільні філантропи). Як відомо, він є сусідом колишнього секретаря РНБО, екс-регіонала Андрія Клюєва, який знаходиться в розшуку.

Але, хоча будинок Олег Ляшко і орендує, в його власності аж 6 (!) земельних ділянок у селі Княжичі Броварського району Київської області площею 210 кв.м. кожна. Насправді, земля в цьому селі коштує чималих грошей, оскільки Княжичі знаходяться в кількох кілометрах за Києвом. Звідки у скромного народного депутата, який не має бізнесу, кошти на стільки земельних ділянок? Вже не говорячи про те, що у Олега Ляшка дві машини люкс-класу: Toyota Land Cruiser і Mercedes-Benz S 500L 4MATIK вартістю не менше півмільйона доларів.

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами


Вразив колишній глава адміністрації екс-президента-втікача Януковича, нині народний депутат від Опоблоку Сергій Льовочкін. Екс-регіонал, чия політична сила регулярно критикує нинішню владу за збідніння українців, за високі ціни, комунальні тарифи тощо, живе більш ніж на широку ногу. І, як можна зробити досить очевидний висновок, більшість статків, "нажиті непосильною працею", Льовочкін "заробив" під час правління Януковича.

Він є кінцевим власником 6 компаній, розміщених на Кіпрі, Сейшельських і Віргінських островах. Тільки дивіденди від однієї з них складають 22 мільйони гривень. Понад 2 мільйони гривень депутат отримав за відсотками від вкладу в ПАТ "Банк "Кліринговий дім". У цьому банку він тримає майже 49 мільйонів гривень. Готівкою він зберігає 402 тисячі доларів та 35 тисяч євро.

Само собою, Сергій Льовочкін отримує зарплату у Верховній Раді. У 2015 році він отримав майже 65 тисяч зарплати і 80,5 тисячі гривень – на виконання депутатських повноважень.

А от "бос" Льовочкіна – лідер Опоблоку Юрій Бойко – виявився трохи скромнішим. Він має на банківських рахунках 32 141 153 гривень, 6 714 409 рублів, і 25 тисяч доларів, 15 тисяч євро і 300 тис. гривень готівки. Його зарплата склала 79 508 гривень і ще 80 599 гривень йому були виділені для забезпечення депутатської діяльності.

В Бойка, до речі, є квартира в Росії.

Луценко і "квартирне питання"


З нетерпінням всі чекали декларації генпрокурора Юрія Луценка. Незадовго до її оприлюднення народний депутат Сергій Лещенко розповів, що генпрокурор величезний будинок в центрі Києва записав на бухгалтерку дружини. Також з’явилася інформація про те, що генпрокурор Юрій Луценко володіє квартирою в Ялті. Луценко, звичайно, все заперечив.

Мені здається, у Лещенка якийсь критичний період. Я ніколи не приховував, що проживаю у приватному будинку із сім’єю. Я ніколи не приховував статків, вони відображені у попередній декларації. Дарма сподівається Лещенко, що він такими скандалами зупинить перевірку його проблем, які очевидні для будь-якого оглядача,
– заявив генеральний прокурор.

Юрій Луценко дотягнув оприлюднення декларації до останнього. Сім’я Луценків, судячи з інформації, живе небідно. В Ялті квартир начебто немає, але є і нерухомість, і земля, і банківські рахунки. Крім того, у Юрія Луценка ще й колекція книг.

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами


У генпрокурора 150 тисяч гривень готівкою, 6,5 тисячі доларів, 469 євро, 12,5 тисячі гривень на банківських рахунках. Є квартира в Києві площею 108,6 кв. м, якою володіє (20%) спільно з дружиною Іриною (20%), сином Олександром (20%) і братом Сергієм (40%).

Заробітна плата генерального прокурора за минулий рік у Верховній Раді склала 75 562 грн. Також в він отримав компенсацію на ведення депутатської діяльності в розмірі 80 559 гривень, кошти на відрядження за кордон – 21 670 гривень і компенсацію за проїзд – 4 130 гривень.

А от у дружини генпрокурора, народного депутата Ірини Луценко є свої дві окремі квартири в Києві площею 181 кв. м вартістю 6 308 230 грн і 92 кв. м вартістю майже 4, 5 мільйонів гривень. Можна констатувати, що Юрій Луценко живе не тільки на свою, а більше – на зарплату дружини, яка володіє дорогою нерухомістю.

Крім цього, вона є власником будинку площею 203,9 кв. м і земельної ділянки площею 775 кв. м в Дубно Рівненської області.

Квартир в Ялті і будників на підставних осіб у Луценків, якщо вірити деклараціям, немає.

До речі, у Сергій Лещенко, який влітку потрапив у центр скандалу через купівлю елітної квартири в центрі Києва вартістю близько 7,5 мільйона гривень, вказав у своїй декларації не тільки злощасну квартиру. Згідно з його декларацією, ще в одній квартирі площею 74,6 квадратних метрів йому належить третина. Третьою – площею 60 квадратів – він володіє з 2010 року, а кімнату площею 24 метри квадратних використовує безкоштовно у власника.

Е-декларування: як "бідні" можновладці виявилися багатими мільйонерами


Зарплата Лещенка склала 76 345 гривень у Верховній Раді, а також 42 460 грн у Католицькому університеті. Також нардеп задекларував 50 700 євро і 102 000 гривень готівкою.

Поки без криміналу, але суспільний резонанс буде

Загалом, вперше за 25 років незалежності політики і можновладці показали українським громадянам, хто є хто. В деклараціях вказані не тільки величезні суми прибутків у більшості "слуг народу". З’ясувалося, що чиновники і політики, незалежно від партії, володіють величезними земельними ділянками, мають купу нерухомості, колекційні картини, дорогоцінні прикраси, офшорні рахунки і навіть храми, як-от у народного депутата Анатолія Матвієнка. Крім того, держчиновники, народні депутати, губернатори, прокурори і судді зберігають чимало коштів готівкою. В певному сенсі наочний приклад недовіри до банківської системи з боку тих, хто повинен робити якраз навпаки.

Та наявність мільйонних статків геть на означає, що їхніх власників притягнуть до кримінальної відповідальності. За словами голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, довести кримінальний злочин в процесі е-декларування – складна процедура.

Навіть наявність факту неспівпадіння з декларацією доходів чиновника чи політика не гарантує, що ця процедура закінчиться судовим вироком. Але сам цей факт вже не може не лишати відбитку на їхній репутації,
– переконаний експерт.

На думку Шабуніна, приміром, народний депутат дуже переймається невисокою зарплатою громадян чи низькими соціальними стандартами і при цьому купує собі п’ять предметів одягу на 23 тисячі доларів. Можливо, говорить він, це не кримінальний злочин, але виборець про ці факти повинен знати.

На переконання експерта, е-декларування – це колосальний крок уперед.

Такої ж думки і директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортнік, який підкреслює: незважаючи на всі спроби зламати і відтягнути цей процес, він небезпечний для корупціонерів, які перебувають при владі.

За його словами, поки що в е-декларуванні існує море механізмів, щоб цей процес обійти і уникнути відповідальності. Але все ж таки е-декларування відкриває щілинку в дуже темну кімнату.

Ми ще нічого в цій кімнаті нормально не бачимо. Але контури видно. Тим більше, поки не можна увійти в ту кімнату з ліхтариком і все дослідити детально,
– говорить експерт.

Так, вочевидь, задекларовані статки високо посадовців – далеко не все, чим вони володіють насправді. Але українці змогли нарешті побачити чітку картину того, як живуть "нещасні і бідні" чиновники і політики, які на кожних виборах ревно доводять свою безкорисливість і бажання допомогти людям. Втім, з кожним днем перебування при владі вони стають багатшими, а українці, відповідно, біднішими.

Навряд чи когось притягнуть до кримінально відповідальності. Більшість із них, перед тим як задекларувати доходи, проконсультувалася з юристами. Та, по-перше, західні партнери України знатимуть, з ким мають справу. По-друге, це стане предметом тиску для посилення боротьби з корупцією. Якщо цього разу до кримінальної відповідальності притягнути буде складно, то в ГПУ та НАБУ повинні "взяти на мушку" всіх, хто живе явно не на одну зарплату.

Однозначно, що українські громадяни тепер мають документальне підтвердження рівня добробуту президента, всіх народних обранців, урядовців, прокурорів та місцевої влади. І на чергових виборах задумаються перш, ніж голосувати за того, хто обіцяє золоті гори, але сам вже давно живе у великій розкоші.

Джерело


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: