Українців може чекати приємний сюрприз. Вчора прем\’єр Володимир Гройсман зробив сенсаційну заяву – з 1 січня наступного року мінзарплата має зрости більш ніж удвічі – до 3200 грн.
\”Це стосується не тільки недержавного сектора, але і державного. Ніхто з працюючих у бюджетній сфері не буде отримувати менше 3200 грн\”, – сказав Гройсман. Експерти кажуть, що ініціатива похвальна, але через зростання зарплат можуть підскочити ціни, а субсидії – перерахувати.
ЗВІДКИ ГРОШІ. Зараз мінімальна зарплата, нагадаємо, дорівнює 1450 грн, з 1 грудня повинна підвищиться до 1550 грн. Гройсман також назвав вартість нової споживкорзини, прийнятої днями – 3200 грн на місяць (нинішня – близько 2500 грн), тобто вона зрівнялася з прожитковим мінімумом для працездатних. За словами прем\’єра, він вже доручив Мінфіну і Мінсоцполітики врахувати при доопрацюванні держбюджету на 2017 рік до другого читання дворазове підвищення мінзарплати.
Але офіційно ні в одному міністерстві не коментують, за рахунок чого можуть так вирости зарплати бюджетників. Але високопоставлене джерело в уряді повідомило нам, що, по-перше, очікується різке зростання надходжень до Пенсфонду (ПФ) від вибілення зарплат у приватному секторі, що дозволить скоротити дотації в ПФ з держбюджету, які зараз становлять близько 12 млрд грн щомісяця. А заощаджені в скарбниці гроші підуть на підвищення зарплат лікарям, вчителям, бібліотекарям та т. д.
\”Зараз багато фірм офіційно платять співробітникам мінзарплату 1450 грн, решту дають у конверті, а з 2017 року їм доведеться по-білому платити дві мінзарплати, значить, відрахування ЄСВ в ПФ зростуть удвічі\”, – пояснило джерело. Друге – поки влада заморозить пенсії, але як тільки піде зростання доходів Пенсфонду, їх теж обіцяють проіндексувати, на скільки – поки не зрозуміло.
ЩО ДАЛІ. Економісти обережно оцінюють ініціативу влади. Так, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що підвищення мінзарплати поліпшить добробут громадян: \”Виникає питання, де взяти ресурс для підвищення мінімалки бюджетникам. Але, думаю, можна переглянути програми і виділити на це кошти. Зате люди, що працюють в державному секторі , відчують реальне покращення рівня життя, – говорить експерт. – Що стосується бізнес-структур, то тут не повинно виникнути проблем. За його словами, багато роботодавців, які платять білі зарплати, згодні на цей крок. А ось ті, хто виплачує співробітникам гроші в конвертах, вимушено перейде на роботу в білу. це дозволить активувати детінізацію економіки, тим більше бізнесу це доведеться зробити в умовах переходу банків на безготівкові платежі\”, – говорить економіст.
При цьому Забловський впевнений: зростання мінзарплати активізує купівельну спроможність, що дозволить рости економіці і мало вплине на інфляцію або коливання курсу.
Але є і скептики. Так, президент Украналітцентру Олександр Охріменко звернув увагу, що ставка 1-го тарифного розряду стане 1600 грн (зараз – 1185 грн), а не 3200. \”При такому тарифному розряді з 1 січня 2017 року зарплата чиновника 1-го розряду буде всього 2048 грн (зараз – 1561 грн), – підрахував Охріменко. – що стосується бізнесу, то навряд чи те, що платять працівникам офіційно, збільшиться вдвічі. Багатьох змусять під загрозою звільнення написати заяву про перехід на 0,5 ставки, а працювати люди будуть повний день. Або частину співробітників звільнять, а тим, що залишилися, за більш високу офіційну зарплату змусять працювати більше\”.
Економіст Іван Нікітченко впевнений, що незабаром після підвищення мінзарплати владі доведеться підвищувати і мінпенсії, так як зростання доходів збільшить інфляцію. При цьому він прогнозує, що підвищення пенсій збільшить дефіцит ПФ з нинішніх 156 млрд грн мінімум до 200 млрд, так як роботодавці почнуть хитрувати: щоб платити в ПФ менше ЄСВ, \”добровільно-примусово\” переведуть співробітників на неофіційне працевлаштування або зроблять їх фізособами-підприємцями, у яких ЄСВ за все 341 грн/міс., а з 3200 грн господареві фірми доведеться платити 704 грн/міс.