back to top
spot_img
7.6 C
London
додомуСуспільствоЯк змінив Закарпаття Майдан

Як змінив Закарпаття Майдан

За рік постмайданного періоду у краї змінилося два губернатори, Ужгород побачив трьох мерів, а закарпатці поховали з десяток бійців із зони АТО.

Як змінив Закарпаття Майдан

«Нове Закарпаття» виокремило ключові зміни і події, що відбулися в регіоні після Революції Гідності і стали її закономірним наслідком.

Перші регіональні євромайдани, рух Самооборони і Автомайдану, пікети силовиків

Перший місцевий Євромайдан відбувся в Ужгороді 24 листопада. Кілька сотень містян під парасолями у дощ, з українською і європейською символікою стояли на Поштовій і разом з активістами закликали владу підписати Угоду про асоціацію з ЄС.

За кілька днів 1 грудня синхронно із першим київським віче у центр Ужгорода знову вийшли переважно студенти. Однак і це зібрання складно назвати «майданом» у традиційному його розумінні. Це радше була студентська акція. Вже за тиждень, 8 грудня, на центральній площі міста було понад тисячу містян, які пройшлися «Маршем мільйонів» на знак підтримки масових столичних виступів проти Януковича і його команди.

В Ужгороді започаткували рух «Автомайдану» і «Самооборони»: першим палили автівки, других у лютому 2014-го намагалася заборонити місцева прокуратура.

Відставка губернатора

Активні протестні настрої населення, звісно, не пройшли повз представників місцевої влади, котра на той момент була представлена переважно «регіоналами». На тодішнього губернатора не по-дитячому тиснули: вони, активісти, щедро роздавали погрози, штурмували і захоплювати приміщення облдержадміністрації, один із них навіть голодував під стінами адмінбудівлі.

Зрештою ціль була досягнута. 20 лютого, у день розстрілу «Небесної сотні», Олександр Ледида, перебуваючи у Києві, написав заяву на звільнення. Слідом за ним подали у відставку і його заступники – І. Качур, І. Свищо, М. Попович і П. Черевко. Губернатором призначили 32-річного хустянина Валерія Лунченка. На посаді очільника регіону він пробув півроку, і, до речі, весь цей час суміщав її із посадою нардепа, що суперечить закону. 15 вересня 2014 р. вийшов президентський указ про звільнення наймолодшого губернатора і призначення нового – його земляка Василя Губаля, котрий на той момент очолював Хустську районну раду.

Потрійна зміна ужгородського мера

Колишній регіонал Віктор Погорєлов також поплатився за свою політичну орієнтацію посадою мера Ужгорода. За два дні після втечі Януковича, 24 лютого, на сесії Ужгородської ради депутати 41 голосом висловили йому недовіру і відправили на заслужений відпочинок.

На цю посаду тимчасово призначили «в.о.» – ним став місцевий активіст, відомий зі студентських часів за прізвиськом Че, Віктор Щадей. Однак 7 листопада Ужгородська міська рада відправила Щадея у відставку за те, що той «загрався у політику».

Його місце посів Віталій Семаль. Однак і на цьому епопея з кріслом мера не вийшла на фінальну пряму. Семаль керував місцевими справами рекордно короткий проміжок часу – всього два тижні. 21 листопада він за власним бажанням склав свої повноваження, натомість Ужгородська міська рада обрала його наступником колишнього регіонала Богдана Андріїва.

Старі-нові нардепи

Позачергові вибори до ВР дали Закарпаттю кількох нових представників на рівні парламенту, та переважно залишили обранців зі «старої когорти». Тож на сьогодні від краю до законодавчого органу громадяни делегували десятьох народних депутатів від Закарпаття. Серед нових імен у списках ВР всього троє осіб – Роберт Горват, Василь Брензович та Іван Балога .

Похорони бійців АТО

Революція принесла в Україну війну. Якщо Крим віддали без краплі пролитої крові, то в Луганській і Донецькій областях вперше за роки незалежності утворився військовий фронт. Відстоювати територіальну цілісність і національну ідею на Донбас рушили тисячі військових, прикордонників, правоохоронців та добровольців, в тому числі і закарпатських. Та, на жаль, чимало з них поверталися додому бездиханними і в труні.

Останні новини:

До теми: