Вхiд на сайт
Авторизацiя

Ґендерна рівність: як в українському правосудді дотримуються жіночих прав

Ґендерна рівність: як в українському правосудді дотримуються жіночих прав
Сьогодні, 21 червня, в Ужгородському прес-клубі відбулась конференція на тему «Забезпечення принципу ґендерної рівності та недискримінації при здійсненні правосуддя».

Засідання провели з метою висвітлення проблеми доступу жінок та чоловіків до правосуддя та презентації проведеного громадською організацією «Центр «Жіночі перспективи» моніторингу судових рішень з питань захисту від ґендерної дискримінації, що здійснювався за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя».

У рамках проекту проаналізовано близько 1 500 судових рішень у цивільних, кримінальних та адміністративних справах. Окрім того, проведено фокус-групи із суддями та адвокатами, що дало можливість обговорити проблеми захисту від дискримінації за ознакою статі у судах. Аналіз судових рішень, зокрема, показав, що не дивлячись на те, що закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» діє з 2006 року, судова практика із застосування норм цього закону є дуже не значна – тільки 132 судових рішення містять посилання на цей закон. Норми закону про захист від сексуальних домагань практично не застосовуються, а близько 80% справ, пов’язаних із сексуальними домаганнями на робочому місці стосуються позовів чоловіків, щодо яких були звинувачення у сексуальних домаганнях, стосовно захисту честі, гідності, ділової репутації, визнання інформації про вчинення сексуальних домагань недостовірною та її спростування, та відшкодування моральної шкоди.

Про дослідження розказали Христина Кіт та Галина Федькович з Центру «Жіночі перспективи». Результати досліджень були проведені в чотирьох категоріях: "Дискримінація у трудових відносинах", "Сексуальні домагання", "Зґвалтування" та "Нанесення легких тілесних ушкоджень, побої та мордування".

Ґендерна рівність: як в українському правосудді дотримуються жіночих правПредставниця Центру Христина Кіт розповіла: «Наша організація зареєстрована в Львові, але працюємо у всій України. У нас є багаторічний досвід: моніторили рішення, пов’язані зокрема з насильством в сім’ї, проводили розмови з адвокатами. Справи дослідження торкаються й зґвалтувань, де 98% потерпілих – це жінки. Досліджували, які відносини були між підсудними і потерпілими. Ще однією особливістю є те, що в багатьох випадках судами не враховується, що злочин був здійснений в помешканні потерпілих. Насильство відносно жінки не завжди належно карається/

Галина Федькович розповіла про дослідження судової практики покарань винних у сексуальних домаганнях: «У справах про сексуальне домагання переважно позивачами є чоловіки, стосовно якого були звинувачення. Зверталися з позовом про відновлення ділової репутації. Кожна третя-четверта жінка зазнає насильства. Є стереотипи, що суперечать нормам міжнародного права. Але це не може впливати на рішення суддів"

За результатами досліджень неналежний захист осіб, які потерпіли в дискримінації, в Україні є. У зв’язку з тим, що в університетах майбутніх спеціалістів не ознайомлюють із нормами ґендерної рівності, не вчать ідентифікувати порушення міжстатевих прав. Проблемою виявили:
- жінки не завжди готові повідомляти про факти насилля працівникам правоохоронних органів, а

- Закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", норми Європейської Конвенції та практики ЄСПЛ не застосовуються у справах, пов'язаних із сексуальними домаганнями.

- У справах, у яких обставини дають підстави припускати наявність дискримінаційних дій за ознакою статі, суд не досліджує обставин на наявність дискримінації.
- Частота звернень із цивільним позовом серед чоловіків на 50% вища, ніж серед жінок.

Унаслідок проблеми низької правової культури в Україні представники «Жіночих перспектив» дали рекомендації: повинні відслідковувати не тільки статі потерпілих і кривдників, а й відносини, в межах яких було здійснено злочин. Основним висновком судова практика по захисту прав потерпілих є практично відсутня, хоча закон вже діє 10 років. Також повідомили анонс:

Завтра, 22 червня, представники «Центру «Жіночі перспективи» проведуть круглий стіл, де презентують результати дослідження організації. Захід відбудеться спільно з юристами та науковцями у приміщенні юридичного факультету УжНУ (Капітульна, 26) для науковців, юристів.
У четвер, 23 червня, в Апеляційному суді Закарпатської області відбудеться тренінг для суддів, на якому розглядатимуть практичні питання, як забезпечити захист жінок.

"Закарпатський кореспондент"
Ґендерна рівність: як в українському правосудді дотримуються жіночих прав
Ґендерна рівність: як в українському правосудді дотримуються жіночих правВи зайшли як не зареєстрований користувач!
КОММЕНТАРI (1)
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: