Вхiд на сайт
Авторизацiя

До свята Трійці: де живе Дух Святий і чому його звуть утішником

Відчути присутність Духа Святого важливо не просто в храмі, а в своєму серці - в молитві покаяння
До свята Трійці: де живе Дух Святий і чому його звуть утішником

У свято Святої Трійці згадується і прославляється зішестя Святого Духа на апостолів у вигляді вогненних язиків. Ще цей день іменується П'ятидесятницею, оскільки ця подія сталося на 50-й день після юдейської Пасхи. І це свято було у іудеїв одним з великих, в спогад події, коли Господь Бог явився Мойсею на Синайській горі і передав йому через заповіді Свою волю. Дарування Синайського закону – десяти заповідей, який отримали євреї через 50 днів після їх виходу з Єгипту. При настанні свята П'ятидесятниці, який був ще й днем закінчення жнив, всі апостоли зібралися в Сіонській світлиці. Були з ними також Пресвята Діва Марія і деякі з жінок-мироносиць. Всі очікували, що Спаситель пошле їм "Обітницю Отця", і вони одягнуться силою з висоти, але ніхто не знав, як це буде відбуватися. Раптово почувся шум, як від сильного вітру, який було чути далеко за межами будинку. У повітрі з'явилося безліч вогненних язиків, які опустилися на голови апостолів і лише світили, але не палили. Дух Святий у вигляді язиків полум'я зійшов на всіх присутніх в світлиці. Як сказано у святого Григорія Богослова: "Як Син Божий з'явився на землі мабуть, то і Духу Святому належало з'явитися мабуть". Вони випробували надзвичайну радість і прилив духовних сил. І коли вони стали радісно вигукувати і славити Бога, то виявилося, що говорять вони не на своїй рідній мові, а на різних, не відомих їм мовами. Ці знання їм були дані для проповіді Євангелія по всьому світу. Але шум з неба привернув до Сіонській світлиці багато народу, які почули радісні молитви на іноземних мовах, і кожен – якого б не був походження – чув свою рідну мову. Але знайшлися і такі, які, не розуміючи цих промов, стали насміхатися і докоряти апостолам, що, незважаючи на настільки ранній час, вони вже випили дуже багато вина. Побачивши подив, апостол Петро виголосив свою першу проповідь і розповів про виконання стародавніх пророцтв, пояснивши, що Господь Ісус Христос, зазнавши хресну смерть, воскрес, щоб удостоїти людей Духа Святого. І щоб отримати благодать Духа Святого, необхідно покаяння і хрещення в ім'я Ісуса Христа. Багато хто увірував, покаявся і хрестився. Така дивна подія поклала початок існуванню Церкви Христової.

Свято Святої Трійці встановлене апостолами, які щорічно святкували його, і нам заповідали згадувати цю подію. Тепер благодать Святого Духа передається через наступників апостолів – єпископів і священиків в таїнствах. Свята Церква славословить Пресвяту Трійцю: "Хто від початку Отця, і Собезначального Сина, і Сопрісносущнаго і Пресвятого Духа – Трійцю Єдиносущну, Рівносильну і безпочаткову".

Вчення про Трійцю нам представляє одного Бога, який проявляє Себе в трьох Особах – Бог-Отець, Бог-Син, Дух Святий. Основа вчення про Трійцю видно в Біблії під час хрещення Ісуса Христа. Бог-Отець промовляв з небес: "Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав". Господь Ісус Христос був хрещений, а Бог Дух Святий зійшов з неба на Спасителя у вигляді голуба. Ця подія показує все Три Особи Трійці в дії, але говоримо про одного Бога.

Як же зрозуміти триєдність Бога? Наприклад, якщо взяти сонце, то це одна зірка, яка являє собою щось одне. Але сонце випромінює промені, які ми бачимо, але не відчуваємо; теплові промені, які відчуваємо, але не бачимо; і ультрафіолетові промені, які не можна ні бачити, ні відчути. Ультрафіолетові промені – це образ Бога-Отця. Промені, які ми бачимо, але не відчуваємо, – це образ Ісуса Христа – Сина. Теплові промені, які відчуваємо і не бачимо, – це образ Духа Святого. Так і Господь єдиний і неподільний у всіх трьох Своїх іпостасях.

Свято Трійці. Поклало початок Церкви Христової.
Про дивовижну іпостась, іменовану Духом Святим, ми поговорили з намісником Києво-Печерської лаври владикою Павлом.
— Владика, поясніть, як відчути Дух Святий?
— Коли людина молиться, Дух Святий легко відчувається. Це не речовина, яку можна помацати. Ми бачимо з історії Євангелія, що Дух Святий сходив на апостолів під час трапези Таємної вечері: "Прийміть і споживайте". Зішестя Духа Святого людина відчуває, коли на нього сходить дух покаяння, всепрощення, любові і милосердя, відсутня заздрість, злоба, осуд. Його можна випробувати сльозами покаяння і прощення, людина любить всіх і вся.

— Це те, що люди ще називають благодаттю?
— Так. Коли ти раптом в храмі починаєш плакати, здавалося б, ні з того ні з сього ... Коли людина стоїть перед Голгофою і дивиться, і жахається своїх справ, і просить: "Господи, я не гідний бути в цьому місці перед Тобою, тому що я вбиваю тебе своїми гріхами – порушую все, що можна". І коли людина щиро вимовляє, подібно розбійнику на Голгофі: "Пом'яни мене, Господи, в Царстві Твоїм", – він може відчути в собі Духа Святого. Здавалося б, звичайні слова, нічого особливого, але Господу багато слів і не треба, Він все чує. Як тоді Спаситель, будучи на хресті, відповів розбійникові: "Сьогодні ти будеш зі мною в раю" ... На жаль, людина частіше кається тільки, коли відчуває небезпеку або наближення смерті, розуміє, нарешті, що без Господа вона нічого більше не може ... Ось так людина, стоячи перед Голгофою або перед будь-іконою, якщо відчуває свою негідність, і до нього приходить відчуття покаяння, коли торкається Господь серця, це і є зішестя Духа Святого.

— Багато хто думає, що покаяння можна відчути тільки в храмі.
— Воно може статися де завгодно, приклад пустельників, затворників це підтверджує. Ще є Церква видима - храм, і є Церква невидима - це число людей віруючих, які зібралися в ім'я Господнє: "Де двоє або троє зібрані в моє ім'я, там посеред вас є Я". Христа ви відчуєте лише в сердечній покаянній молитві - там Господь, там благодать.

— Кажуть, Дух Святий точно може зійти тільки в Єрусалимі, на Єлеонській горі, це так?
— Ні. Коли самарянка запитала Спасителя, де молитися, Він сказав: "На кожне місце приходить час". Є переказ: одна жінка йшла з гріха (зробивши гріх) додому і побачила ридаючу матір, у якої помер син. І настільки перейнялася материнською втратою, що почала благати: "Господи, я знаю, що грішниця! Але допоможи цій матері не заради мене, а заради милості, не знехтуй жінкою, яка просить тебе про допомогу!". І вона почала над цим хлопчиком молитися, поклавши на нього руки, і хлопчик ожив! Почитайте книгу "Духовні посіви" – там безліч подібних прикладів. Господь – всюди. Однак в храмі і тільки в храмі відбуваються всі таїнства, це збори віруючих. Тому Благодать сходить в храмі, але отримати її може кожен там, де щиро і покаянно просить.

— Притчу про воскресіння по молитву грішниці можна сприйняти по-різному. Виходить, можна жити навіть будь-який життям, якщо буде Божа воля, значить, Він через мене щось зробить?
— Кожен трактує по мірі своєї розбещеності. Молитви тих, хто так думає, навряд чи почує Господь. Точніше, тільки почує, але чи допоможе ... Саул приносив жертву без Самуїла і думав, що ця жертва буде по-Божому. І що сталося? За те, що він насмілився на священний сан, Господь покарав і синів, і весь рід! А Самуїл приніс жертву спокутування. Помічаєте різницю? Як Господь покарав царя-пророка Давида за його гріховну пристрасть до Беєр-Шеви? Народжений син помер за гріхи батька. Після чого Давид написав свій 50-й псалом, який ми називаємо "покаяння". Грішити ніхто не заборонить, але потім не скаржся і не говори, що тебе не попереджали. Якось до святого Макарія прийшов священик, весь в струпах, і запитав, чому не наступає зцілення? Святий Макарій відповів: "Що ж ти чинив гріх розпусти перед кожною літургією? Відмовся від сану, від гріха – Господь зцілить". Священик жахнувся і тут же покаявся. І отримав зцілення. Кожен раз, коли ми просимо про щось, але не отримуємо, потрібно розуміти – значить, причиною тому був гріх. Або прохання гріховне і не піде вам на користь. Тому приклад про грішну жінку, яка щиро помолилася за чужу дитину і та воскресла, говорить про покаяння і щире прохання, яке було угодна Богові.
Джерело


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: