back to top
spot_img
10.7 C
London
додомуКультураСвіт побачив роман про Івана Силу

Світ побачив роман про Івана Силу

Світ побачив роман про Івана СилуДовго чекали ужгородці події, котра мала місце в Ужгороді у четвер, 13 листопада. Нарешті і в нашому місті презентували книгу про закарпатську легенду – Івана Фірцака.

Повна версія книги закарпатського письменника Антона Копинця «Іван Сила на прізвисько «Кротон» вийшла у світ у Києві. І перш ніж дійти до Ужгорода, була презентована у столиці, на Львівському форумі видавців, повідомляє Нове Закарпаття.

За упорядкування віднайдених рукописів Антона Копинця взялася його онука Ліна Дегтярьова. У результаті книга вийшла вдвічі більша від тої, яка була видана у видавництві «Карпати» у 1972 році вже по смерті Івана Фірцака. Радянська цензура покоротила роман до повісті, залишивши у виданні лише голу сюжетну лінію.

Антон Копинець збирав матеріали про Івана Фірцака близько 8 років, проводив з ним багато часу, записуючи думки та коментарі велета. Однак знайомі вони були і товаришували більше 30 років.

Світ побачив роман про Івана Силу

Онука письменника розповіла, що версій роману було дві. У 1965 році Антон Копинець завершив першу редакцію. Однак був нею незадоволений. Редакція, яка вже задовольнила автора, датована 1968 роком.

Роман переповнений описами Карпат, побуту часів дитинства і зрілості закарпатського велета. Чимало у них фольклорних даних – пісень, звичаїв. Усе це у купі із збереженою і відтвореною мовою героїв творить колорит твору, допомагає читачеві відчути дух епохи, а етнографам і місцевим жителям зберегти дані про не таке вже далеке минуле свого краю.

Презентація книги не обмежилася розмовами тільки про Івана Фірцака. Багато чого було сказано і про автора, який був двічі ув’язнений різними режимами, який був відомим у краї журналістом і талановитим письменником.

Його колеги по телебаченню розповіли, що перші програми про Закарпаття, які вийшли на екрани, були відзняті саме Антоном Копинцем. Більше того, перші виходи Закарпаття на центральне телебачення в Москві також пов’язані з іменем Антона Копинця.

Колеги по перу згадали, як важко, ретельно і довго працював автор над книгою про Івана Силу, аби вона була досконалою. Василь Густі навіть зауважив, що вдень Антон Копинець був журналістом, а вночі – письменником.

Світ побачив роман про Івана Силу

Письменник Олександр Гаврош, котрий сам займається вивченням фактів біографії Івана Фірцака, вважає, що необхідно видати щоденник Антона Копинця і спогади тих, хто ще може про нього розповісти.

Повертаючись до Івана Фірцака, варто зауважити, що у його рідному селі Білки на Іршавщині так і немає музею найсильнішої людини світу свого часу.

«Є пам’ятник, є пам’ять, але нема музею», – зауважила Ліна Дегтярьова.

Зараз будинок, у якому проживав Кротон, виставлений на продаж. У зв’язку з цим виникла пропозиція, аби його викупили меценати і все ж зробити там музей.

novezakarpattya

Останні новини:

До теми: