back to top
spot_img
3.3 C
London
додомуСуспільствоЯк зберегти обличчя міській владі перед ужгородцями або як ВИжити без...

Як зберегти обличчя міській владі перед ужгородцями або як ВИжити без постачання електроенергії взимку

Як зберегти обличчя міській владі перед ужгородцями або як ВИжити без постачання електроенергії взимкуПередвиборний період багатий на увагу з боку політиків та влади. Та після виборів про свої обіцянки політики традиційно забувають. Ця виборча кампанія не стала винятком. Як до, так і після виборів в обласному центрі почали жорстко економити енергоносії, вимикаючи світло

З наближенням зими ми все частіше бачимо, як в Ужгороді відключають світло. І все частіше журналістам \”Закарпатського кореспонденту\” жаліються місцеві жителі, що мало того що тарифи на світло зросли, а до того ж світло в обласному центрі відключають коли заманеться. Днями комунальні служби Ужгорода виключили вуличне освітлення біля ЗОШ №5 у час, коли ще діти сиділи на уроках. Невже все ж таки влада підготовлює ужгородців до жорсткої економії енергії?

Як в такому випадку владі зберегти обличчя перед ужгородцями? І чому керманичі людей доводять до того, що останні за власний кошт мають встановлювати освітлення у себе на вулицях, щоб ночами не шукати пригод у пітьмі. Що ж лишається людям, коли їх ніхто не чує?

«За несплату – відключимо світло. А якщо заплатили, то відключатимемо час від часу»

\”Закарпаттяобленерго\” закликає закарпатців і ужгородців максимально економити зі споживанням електроенергії, по можливості не вмикати кондиціонери, обігрівачі, опалення в домівках. Однак із приходом глибокої осені, а далі й зими зробити це стає все важче. Напевне переживають так можновладці через погану проводку, через яку в Ужгороді часто трапляються пожежі або ж не витримує автоматичні коробки.

Діючий, однак не обраний, мер Ужгорода від коментарів щодо економії електроенергії відмовляється. А людям як завжди залишається терпіти знущання.

Ми вирішили запитати думку ужгородців, як вони виходять із ситуації:

Петро, пенсіонер, житель вулиці Достоєвського:

– В принципі жителі нових домівок не дуже переймаються тимчасовим відключенням світла. Але в Ужгороді є понад десятка два старих багатоквартирних будинків, які споживають тільки електрику. У них все працює саме на цьому енергоносії, від кухонної плети до колонки опалення. І от уявімо собі наступну ситуацію: десь кінець січня-початок лютого, приходить батьки з роботи, а діти зі школи, голодні, замерзлі, бо на вулиці мороз, а тут такий подарунок – немає світла і відповідно їсти не приготуєш, не помиєшся і не зігрієшся. От і маємо.
Звісно що ніхто про погане думати не хоче, але не все так буває, як ми плануємо. В часи перебудови та становлення молодої України владою такі експерименти дуже часто проводилися над населенням. І згадують ті часи з острахом. Владу, що економить на людях треба мітлою гнати геть, – добавляє нашому журналісту в слід той самий Петро.

А ось що каже жителька вулиці Ракоці, Катерина Степанівна, вчитель історії за фахом:

«Щодо 90-х років, то тоді справді були так звані «віяльні» відключення світла. Його принцип полягав у тому, що вимикали світло по черзі. Тобто одним включали, а іншим – відмикали, а потім навпаки. Це було зроблено заради економії електроенергії, і розвантаження системи. Тривало це приблизно з 1994 до 1996 рр. Тоді це теж було спричинено «своїми» чинниками, адже в ті роки відбувалась приватизація обленерго. Тому зрозуміло, що потрібно було продемонструвати, що підприємства в поганому стані, і їх треба продавати за копійки. Це була одна із основних причин, яка породила так звану «економію».

Звісно, порівнювати 90-ті з теперішнім часом не можна, адже причини там були інші, але наслідки – схожі. Нинішня економія – це популізм чистої води! Можна порахувати що ми виграємо, давайте зробимо це разом: якщо світло вимикатимуть, то зможуть зекономити не більше 5% електроенергії! Максимум до трьох мільярдів кіловат за рік. А загалом населення споживає 42 мільярди кіловат. Так звана економія – це настільки незначна цифра, що проблеми вона не вирішує, тому в ХХІ столітті від неї можна і відмовитись. А як ходити дітям зі школи у пітьмі. До того ж коли канікул не буде до грудня? Я настійливо рекомендую владі шукати інші шляхи», – резюмує вчителька.

Краще я заплачу гроші, але буду мати тепло в квартирі, каже мати двох маленьких дітей, ужгородка Вікторія:

– У нас двоє маленьких дітей і ми з чоловіком готові навіть більше платити за опалення, тільки б воно було. Ну хай той керівник стане на наше місце і порозуміє кожного. Я розумію, що вказівки щодо економії приходять зверху, але наші депутати можуть лобіювати закони в Києві. Ми ж їх обираємо для того, щоб вони нам служили, а не навпаки.

А ось молодята, які одружилися на початку літа і проживають в маленькій квартирі кажуть, що хочуть випробувати нову технологію опалювання приміщення, ту, що працює на пелетах:

– Я інженер за фахом і цікавлюся інноваціями, які з΄являються на європейських ринках. Тато у мене живе в Німеччині і розповідає, що дуже ефективно перейти на пелетне опалювання. Воно екологічно чисте, економне і безвідходне. Тому, думаю варто відходити від електрики і ми з дружиною плануємо купити котел, що працюватиме на біопаливі. А саме паливо куплятиму від закарпатських виробників, пропагуючи купувати українське.

А от Дмитра, керманича одного з будинків Ужгорода ми зустріли за закупівлею свічок і запитали, що ж він планує робити:

– Готуватись до відключень електроенергії не хотілось би, але якщо будуть відключати світло, будемо користуватися дідівським способом – свічками чи ліхтариками для освітлення приміщення. Знайшов на дачі навіть гасову ламку, почистив і приніс додому, хто знає, може й знадиться. Ми звикли до благ цивілізації: телевізора, телефону, комп’ютера чи морозильної камери. Моя дружина заморозила на зиму чимало свіжих фруктів та зберігає в морозильній камері, і якщо не буде довго електрики, то всі наші заготовки можуть попсуватися. Я вірю, що відключень не буде, а якщо будуть, то нетривалі і великої шкоди не завдадуть.

Економіст Ужгородського національного університету, Віталій прогнозує, що електрика і газ для України не подешевшають, а влада вимушена відключати світло:

– З моральної точки зору – це неправильний підхід, але з іншого боку якщо подачу світла не обмежувати в піковий період, то Закарпатті може мати великі проблеми по безпеці енергетичної системи в цілому. Наша проводка настільки стара, що мідь уже прогнила, а нову в старому місті, багатоповерхових будинках і деяких підприємствах ніхто не міняв і тим більше, що не збирається.

В результаті, люди старшого віку пригадують добу повернення недалеких 90-х, критикують владу, а більш молодше покоління – переживають і ставляться креативно до відключення електропостачання в домівки.

Звісно, жити без води та світла доводилося громадянам навіть європейських країн. Було таке і в Ужгороді, але ще в ХІХ-ХХ столітті. Десь причиною того служила війна, десь природня чи то техногенна катастрофа. Так будуть жити і жителі Сходу України, яким можна тільки поспівчувати перед суровою зимою. До слова, ті ліхтарі, що були розбиті навесні на Київській набережній, на Пішохідному мосту, не відремонтовано дотепер.

А жителям маленького європейського міста над Ужем варто частіше, проходячи позв пам’ятник Ліхтарнику дяді Колі, кланятися за те, що він у свій час ходив по місту і запалював лампи поки всі спали і в теперішній час надіятися, що світло в домівках все ж таки буде.

Закарпатський кореспондент

Останні новини:

До теми: