Незважаючи на анексію Криму і війну на Донбасі, збір зернових по країні близький до рекордного В Україні завершується збиральна кампанія врожаю 2014 року.
На початок листопада аграрії зібрали основні сільськогосподарські культури на 80-100% площ. Уже можна констатувати: навіть з урахуванням втрати кримських площ і частково – посівів на Донбасі урожай в 2014 році зіставимо з результатом минулого, рекордного сезону. Міністерство аграрної політики і продовольства прогнозує валовий урожай зерна на підконтрольних Україні територіях на рівні 60,5 млн тонн – всього на 4% менше торішнього рекорду в 63 млн тонн.
Другий рік поспіль аграріям щастить з погодою. «У 2014 році погодні умови в Україні в цілому були сприятливими для отримання врожаю практично всіх сільськогосподарських культур. Не було масштабних, жорстоких посух, що гублять наш урожай в дев\’яти роках із десяти », – каже начальник агрометеорологічного відділу Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко. За її словами, дощі в травні і червні сприяли формуванню гарної врожайності ранніх зернових, що дозволило компенсувати фізичне зменшення посівних площ.
Середня врожайність зернових і зернобобових культур, за даними Мінагропроду, цього року становить 4,1 тонни / га. Цей рекордний показник в історії України зіпсувала лише кукурудза. «Якби не дуже спекотна погода наприкінці липня – початку серпня, може бути, ми мали б рекордний урожай і по кукурудзі», – вважає Адаменко.
Щодо несприятливою погода була для олійних, валовий збір яких дещо знизився порівняно з минулим роком через серпневої спеки. Соняшнику було зібрано 10 млн тонн проти 11 млн тонн в 2013 році. Також низьким був урожай жита – всього 460 000 тонн, мінімальний показник за останні 10 років. «Причина тому – сократившиеся посівні площі в минулому році. Минулої осені сівши озимого жита затримувався через рясні дожів, тому закінчити його в потрібні терміни не вдалося », – нагадує експерт зернових ринків компанії« Украгроконсалт \”Єлизавета Малишко.
Урожай майбутнього року починав формуватися в умовах, далеких від ідеальних. «До 20 вересня ситуація була дуже тривожною, оскільки ми могли скотитися в історичну засуху, але дощі в третій декаді місяця зняли напруженість», – пояснює Адаменко. За її оцінкою, 50% посівів озимих посіяно у вкрай пізні терміни. Сільгоспвиробники розраховують на більш сприятливий температурний режим в листопаді-грудні. «Зараз ми очікуємо потепління до середини листопада і, незважаючи на відсутність опадів, шанс на отримання сходів [озимих] на всій засіяної площі залишається», – підкреслює вона. Згідно з даними Мінагропроду, площа посівів озимих зернових цього року збережеться приблизно на рівні минулого сезону – 7,5 млн га проти 7,4 млн га роком раніше (обидві цифри – без урахування площ Кримського півострова).
