Закарпатський кореспондент > Останні новини / Дозвілля > Як у давнину: народний прогноз погоди на тиждень

Як у давнину: народний прогноз погоди на тиждень


1-04-2018, 16:45
Як у давнину: народний прогноз погоди на тиждень
Багато народних прикмет пов'язано із весною, зокрема квітнем. Тож до вашої уваги підбірка з урахуванням поглядів наших предків.

1 квітня - цього дня вшановується пам'ять мучеників Хрисанфа і Дар'ї. У народі цей день називали "Дарія Брудні Ополонки". У цю пору року доводиться обходити бруд біля ополонки, шукати проходи між проталинах. Наші пращури про цей день говорили: "На Дарину ополонки мутяться". Якщо вночі зірок не видно, можна чекати теплої погоди; якщо день вітряний, то й весь рік таким буде. У цей час у небі з'являються перші шуліки.

2 квітня
– цього дня вшановується пам'ять преподобного Євфросина Сінозерского і святої мучениці Фотини (Світлани). Наші предки в цей день з ранку виносили з будинків на вулицю барвисті льнотканні вироби, розвішували їх на парканах, воротах, хвіртках, прикрашали гілки беріз. У цей час бувають перші грози (більш ранні бувають 23-31 березня), розпускається сіра вільха, якщо немає морозів. У багатьох птахів на початку квітня починається шлюбний період.

3 квітня відзначається день пам'яті святого Кирила, єпископа Катанського. У народі святого називали Кирило – дери полоз. Так названий день за те, що в цей час псуються дороги і їздити на санях у колишні часи ставало важко. Якщо в цей день при сході сонця у небі спостерігаються червоні кола, то рік обіцяє бути родючим. З цього часу починають набухати бруньки смородини. З'являються білі плиски.

4 квітня вшановується пам'ять священномученика Василя Анкірського. У народі святого називали Василем Теплим. На підтвердження теплої весняної погоди, у народі склалося багато приказок, наприклад: "Опівдні бурульки упускають у сніг сльози горючі". На Василя зазвичай сонце завжди яскраво гріти починає, з дахів крапель сипле. Сині хмари вказували на тепло і дощ: "Перший квітневий дощ воза золотого варто", говорили наші пращури.

5 квітня вшановується пам'ять преподобного Никона, ігумена Києво-Печерського монастиря. У народі Никон вважається покровителем шашкової гри. У цей день зяблик прилітає. Птахи були носіями якихось прикмет, в тому числі і погодних, тому, у старовину, як тільки птахи поверталися з вирію, селяни зазивали їх до ганку, пригощали крихтами, зернятками, лляним насінням. Наші пращури помітили: якщо перелітні птахи летять дружними зграями, весна хорошою буде, пише сайт "Синоптик".
Вернуться назад