Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > Використання енергії сонця: яким є досвід Закарпаття

Використання енергії сонця: яким є досвід Закарпаття


26-03-2018, 21:16
Використання енергії сонця: яким є досвід Закарпаття
Встановлення сонячних батарей стає все популярнішим в Україні та за кордоном. Закарпаття теж не пасе задніх.

Сонячні батареї уже давно масово поширені у світі. Вперше цей вид енергії використали наприкінці XIX століття у Сполучених Штатах — сонячна панель живила американський супутник «Венгард». Нині ж лідером з використання таких установок є Китай, де вони займають 80% ринку.

Серед європейських країн сонячні колектори найбільш популярні в Італії, Австрії, Греції. Лідером є Німеччина. Що ж до нашої держави, то в анексованому нині Криму діє найбільша сонячна електростанція у Європі. Однак, попри це, українці ще не надто поспішають встановлювати на своїх домівках, чи підприємствах сонячні панелі. Головна завада – ціна.

"Вартість середня встановлення разом з обладнанням, разом з кріпильними елементами, інверторами і в тому числі затрати власника на встановлення складає приблизно 25-27 тисяч гривень за 1кВТ потужності. То, якщо беремо, наприклад, 10кВт система, то це 250-270 тисяч гривень", - каже Євгеній Драгула, фахівець з енергозбереження.

На Закарпатті сьогодні діє 195 приватних сонячних електростанцій загальною потужністю – 4 мВт. Однією з найбільших переваг є «зелений тариф». В Україні він становить 5 грн. 87 копійок за 1кВт енергії, передає "Ужінформ".

Іван Плиска, начальник служби з контролю договірних відносин «Закарпаттяобленерго», ділиться:
"Якщо ти поставив генеруючу установу, наприклад 30кВт. Ми тобі за результатами місяця ми оплачуємо людям різницю між виробленою та спожитою електричною енергією. Він там за результатми місяця спожив 200 кВт, виробив 500 кВт. Та різницю між 200 і 500 ми йому за 300 кВт потужності виробленої оплатимо по зеленому тарифу цю різницю. 300 кВт на 5,87 ком за 1 кВт".

В Україні дозволено встановлювати приватні сонячні електростанції максимальною потужністю до 30-ти кВт. За підрахунками фахівців, з використанням «зеленого тарифу» термін їхньої окупності складає близько 5 років.

Ужгородець Іван встановив сонячні панелі на власному будинку близько року тому, коли ціни на електроенергію почали різко зростати.

Іван Колодій, ужгородець, розповідає: "У мене стоїть станція на 10 кВт. Але зараз там потужність лише наполовину у нас завантажена. Тобто практично 5 кВт у мене зараз працює. Станція потужністю в 5 кВт виробляє там 5200 кВт в залежності від погоди, да? Ну якщо так дивитися, то на три з чимось тисячі це більше, ніж мені потрібно".

Європейська практика доводить: сонячні батареї потрібно розглядати не як короткотерміновий проект. Навпаки – як передові вигідні технології та енергетичну незалежність. Окрім того, для користувачів це зменшення викидів парникових газів та забруднювачів повітря.


Вернуться назад