Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / Головні новини / ukrnet / ya > Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор

Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор


17-03-2018, 20:14
Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор
Влітку у Стамбулі відбудеться щорічний міжнародний турнір – заплив через протоку Босфор під назвою «Samsung Bosphorus Cross-Continental Swimming Race».

Протока завдовжки 30 км з’єднує Чорне та Мармурове моря, відокремлюючи азійську частину Туреччини (Анатолію) від її європейської частини – Фракії. Цьогоріч це буде 30-й, ювілейний заплив. Візьме в ньому участь і молода ужгородка Олеся Смирнова. Попри страх глибини вона активно готується до масштабної спортивної події, адже дистанція запливу через протоку між Європою та Азією становить близько 7 км. Тож ми поспілкувалися про підготовку й очікування.

— Як давно Ви в спорті? З чого все почалося?

— Я все життя займалася якимось активностями. У дитинстві – танці, потім перебралася у зал на різні, на той час, модний шейпінг, аеробіки та інші групові заняття. Наступним рівнем були тренування з персональним тренером, де все також відбувалося досить фанатично. Ну і знову новомодні ТРХ, сайкли навіть шидокан-карате практикувала. Єдине, чому не зраджувала, були і є лижі. Тепер тільки розумію, що маю особливу тягу до природи і будь-яких взаємовідносин з нею.
А до всього того, чим я займаюся кожен день зараз призвела банальна жага пізнання себе. Думаю, у кожного бувають моменти у житті, коли ти ставиш собі запитання і не маєш на них відповідей, сам перед собою опускаєш голову, як школяр, що не виконав домашню роботу, і дивишся у підлогу. А потім сам на себе махаєш рукою, закочуєш очі і важко видихаєш, як розчарований вчитель. І тут, власне, приходить усвідомлення, що потрібен новий рівень, обнулення, перезавантаження. Я почала з бігу. Насправді, не ставила собі за мету бігати постійно. Головною ціллю було пробігти півмарафон (21 км), який дуже вчасно мав відбутися у Мукачеві. Я випадково побачила публікацію у соцмережах, отямилася вже тоді, коли мені прийшло сповіщення, що я оплатила реєстрацію. На наступний ранок я вже бігла свої перші 3 км і проклинала все на світі. На той час 21 км здавався мені нереальною дистанцією. Та й взагалі – участь у змаганні для мене була великим кроком, яким я переступила через власну вже перманенту сутність пасивного спостерігача за всім, що відбувається навколо, роль учасника мені ніколи не імпонувала. То я поставила собі недосяжну ціль і вирішила спробувати до неї дійти. На цей раз вже не скептично «пфффф-кати», а нарешті спробувати і як не вийде, то взяти і ще раз спробувати, але вже по-іншому. Але, слава Богу, все вийшло. Кажуть, за місяць напрацьовується звичка. До дистанції я майже щодня бігала 2 місяці. І вже після змагань – не змогла зупинитися. Зараз уже урізноманітнюю біг різними трейлами (біг по гірській місцевості) та забігами з перешкодами (Гонки нації, Spartanrace).

Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор


— Коли виникла ідея взяти участь у 30-му ювілейному «Bosphorus Cross-Continental Swimming Race»?

— Плавання – це вже як профілактика від того стану, який привів мене до бігу. Я зовсім не плавала і не любила воду. Коли мене питають, чи важко мені заходити у басейн, жартую, що навіть у душ, перед басейном, нестерпно важко заходити. І в цьому велика доля правди. Реєстрація на «Босфор» відбулася так само спонтанно, як і на перший забіг. Були новорічні свята, я натрапила на статтю, де описувалися враження українок, котрі якось уже переплели Босфор. І я згадала, що десь півроку тому ми з подругою говорили про цей заплив і казали: «ну в принципі, плавання – це круто, мабуть, добре для здоров’я. Добре було б почати ходити у басейн, але якось в іншому житті». І вжух, я уже допиваючи котрий келих новорічного вина у неймовірному азарті реєструюсь на «Босфор». Це було неймовірно складно зробити, реєстрація, через велику популярність, тривала близько 12 хв. Сайти висіли практично весь час. Але я вперто таки зробила дві реєстрації.

Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор


— Розкажіть про самі змагання. Чим вони для Вас особливі?

— «Босфор» – це абсолютна авантюра, перевірка себе на «слабо». До цього я вже пройшла етап самоусвідомлення. І мені вже не важко бути чесною перед собою. Я знаю, що для того, аби досягти чогось треба сумлінно працювати. Інколи забути, що ти – це тіло, а трохи подивитися відчужено на свою фізичну оболонку і зрозуміти, що тіло – це тільки машина, якою керує мозок. І що наші можливості – необмежені, варто тільки захотіти й спробувати перевірити. Насамперед, «Босфор» для мене особливий тим, що там буде не тільки фініш 7 км запливу, а й фініш 7-ми місячних тренувань у режимі «вбий себе, але виконай». До речі, всю цю ситуацію дуже звеселяє той факт, що до цього я не плавала зовсім – тобто, вміла декілька раз прогребти «по-собачому» чи «жабкою». Під воду також ниряла тільки з закритим носом – це і стало великою перешкодою на початку тренувань. Я ніяк не могла навчитися затримувати дихання, навіть спеціальну защіпку собі придбала для носу. Плюс все життя мене переслідує думка, що у минулому житті я потонула. Страшно боюся води й глибини. Тож ці змагання – це своєрідна білосніжна рукавиця кинута в обличчя власним страхам.

— Хочеться дізнатися, як відбувається підготовка. У соцмережі Ви публікуєте фото з тренувань, зокрема йдеться про плавання, біг і йогу… Як часто потрібно займатися? Як розвиваєте витривалість? Адже плисти доведеться майже 7 км – а це значна дистанція!

— До «Босфору» я готуюся виключно у басейні. Всі інші тренування – це підготовка до наземних змагань – трейли, півмарафони, забіги з перешкодами – їх буде також чимало у цьому сезоні. Плаваю я практично щодня уже. Нещодавно отримала добрячого морального ляпаса від головного тренера, яка сказала, що я не встигну підготуватися до запливу. Що моя авантюра нереальна і я зможу здійснити бажане тільки наступного року. Я, звичайно, не самовбивця і досить об’єктивно відношуся до своїх можливостей. Враховуючи мою «любов» до відкритих водойм. Але вирішила вижати з себе трохи більше і докласти максимум зусиль. То за тиждень зробила прогрес, який перевищив мій тодішній результат на 20 разів. До прикладу, сьогодні, для мене вже не складає труднощів за 45 хв проплисти 2-2.5 км. Хоча, я усвідомлюю, що попереду на мене чекає тренувальне пекло. Морально, я готова.

Між Азією та Європою: ужгородка готується подолати Босфор


— Що відомо про цьогорічних учасників і переможців попередніх років? На когось рівняєтеся?

— Мені нічого не відомо ні про суперників, ні про учасників минулих запливів. Я, як Ви зрозуміли, абсолютний профан у спортивних справах. Та й до змагань не відношуся традиційно. Для мене це – тільки демонстрація власних можливостей. Оскільки все відбувається вперше, то це тільки банальна цікавість до траси і своїх відчуттів. Головне – мати фізичні сили, щоб завершити дистанцію і внутрішні спроможності винести з цього урок.

— «Запал, ентузіазм і адреналін – активовано», – йдеться в Вашому дописі. Хто і що є мотивацією?

— Я ніколи не мала кумирів. У мене нема улюблених співаків, акторів, фільмів чи письменників. Нічого не знаю про і спортсменів. Мною рухає дещо більше, аніж люди. Це власний досвід і особиста навичка бачити – не ззовні, а зсередини. Вона саме і відкрилася завдяки спорту. Можливо, це патетично звучить, але я навчилася відчувати життя, не зациклюватися на прямій дорозі, а пробувати інші – цікаві, подекуди ризиковані шляхи. Не відкладати життя на потім, бо це не пробна версія його. Ми всі думаємо: а класно було б… І потім собі ж і відповідаємо: так, якось потім. Єдине, що потім ніяк не настає.

— Тож, за інформацією, 22 липня цього року Ви перепливете з Азії у Європу і подолаєте майже 7 км. Чого очікуєте від цього дня?

— Я очікую, що буде весело. Сподіваюся, ніхто не дасть мені ногою в обличчя і я завершу це змагання, як і всі решту, у надзвичайно глибокому і мовчазному монолозі з собою. А потім довго буду обійматися з коханим чоловіком і радіти фінішу. А ще маю надію, що попереду буде чимало таких божевільних подій у моєму житті.

Спілкувалася Юлія МЕДЮХ

Вернуться назад