Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / Головні новини / ukrnet > З перших вуст: чи курсуватимуть до нас нові "Інтерсіті" та як зміниться розклад потягів для закарпатців

З перших вуст: чи курсуватимуть до нас нові "Інтерсіті" та як зміниться розклад потягів для закарпатців


4-11-2017, 13:05
З перших вуст: чи курсуватимуть до нас нові "Інтерсіті" та як зміниться розклад потягів для закарпатців
Останні кілька років на «Укрзалізниці» відбувається чимало реформ. Що вони дають і чи є зміни на краще? Чи будуть до Закарпаття курсувати сучасні потяги-«інтерсіті»? Коли умови у потягах стануть кращими та з'являться нові, міжнародні сполучення?

Сьогодні, 4 листопада, в Україні відзначають День залізничника, тому з нагоди свята Закарпатський Кореспондент вирішив розпитати про це у голови Ужгородської профспілки Львівської залізниці Ярослава Афтанаса.

З перших вуст: чи курсуватимуть до нас нові "Інтерсіті" та як зміниться розклад потягів для закарпатців


- Почати розмову хочеться із реформ. У чому основні зміни? Що реформується у першу чергу?

- За цей рік відбулася повна реорганізація залізничного транспорту. Якщо загалом на “Укрзалізниці” було 6 залізниць, кожна з яких була окремою юридичною особою, то на сьогодні юридична особа тільки одна – це Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця». Всі інші залізниці стали регіональними філіями. У зв’язку з цим дуже багато змін. Зокрема, правління «Укрзалізниці» тепер приймає всі рішення, а не так, як раніше могли приймати окремі рішення на рівні регіональних залізниць.

Тепер весь обсяг роботи саме по Закарпаттю і по Львівській залізницю суттєво збільшився, адже вектор самих перевезень змінився у напрямку Європи, у зв'язку з тим, що Україна прагне вступити до Європейського союзу. Якщо раніше більше вантажних перевезень були спрямовані із Росії та у напрямку до неї, то сьогодні це змінилося. Якщо порівнювати роботу Львівської залізниці за 9 місяців минулого року і поточного, то обсяг робіт зріс більше, ніж на 15%.

- Тобто тенденція доволі втішна?

- Не все так добре. Є і багато складнощів. Зараз попит на залізничні перевезення виріс. На західній Україні ремонтують чимало доріг, і ті матеріали, які необхідні на ремонт автошляхів завантажується в основному у Житомирській та Рівненській областях. Але, на жаль, через нестачу вагонів залізниця не може повністю забезпечити ту потребу у вантажних перевезеннях, яка сьогодні є. Через ситуацію на сході України, багато вагонів та локомотивів залишилися на окупованих територіях. Заводи не запрацювали на повну силу, аби відновити усі необхідні матеріали, через це ми й маємо проблему з нестачою вантажного складу.

- Що стосується пасажирських перевезень та якості надання послуг. У якому стані зараз ті вагони, які їздять саме до Закарпаття? Чи планується хоча б часткове оновлення рухомого складу?

- Для того, аби оновлювати і реставрувати вагони необхідні чималі кошти. Ми маємо доволі велику проблему із перевезенням пільгових категорій населення, котрі їздять у залізничному транспорті безкоштовно. На жаль, поповнення із місцевого бюджету, які мали б компенсувати витрати за проїзд пільгових категорій населення, надходять дуже неспішно. На сьогодні, зі 100% від суми нам надійшло всього 10%. А інші 90% суми залізниця бере на себе і погашає самотужки. Вагони старіють, а для того, аби обновити рухомий склад, на жаль, коштів наразі не дуже вистачає.

- Вже з 10 грудня запрацює новий графік пасажирських перевезень. Що зміниться у ньому для Закарпаття?

- Як на мене, новий графік пасажирських перевезень для Закарпаття є не кращим. Особливо це стосується маршруту «Ужгород-Київ». Тепер у нас залишається всього два поїзди у цьому напрямку. Наприклад, «99/100» потяг направляють від нас, аж до Слов'янська, аби з'єднати схід та захід країни. З Ужгорода цей потяг виїжджатиме пізніше, і прибуватиме до Києва майже в обід. Це створює певні незручності для пасажирів. А інший київський потяг тепер стане «Солотвино-Київ». На жаль, графік цього потягу теж не надто зручний, особливо для студентів, котрі їдуть, наприклад, до Львова. У Львові цей потяг зупинятиметься близько третьої години ночі.

- Ціни на квитки на ці потяги не зміняться?

- На рівні правління ПАТ «Укрзалізниця» поки це питання не обговорюється. Тому ті ціни, які є на сьогодні, до кінця цього року не зміняться.

- Між столицею й великими містами давно вже їздять сучасні європейські потяги. Здавалося б, що до Закарпаття їхати найдовше, то комфортні умови – необхідні. Коли і в нас будуть сучасні швидкісні потяги?

- Ми живемо за Карпатами, і через Карпатський перевал, де багато кривих, де багато підйомів швидкісні потяги не підуть, вони просто не зможуть розвинути швидкість. На залізниці все залежить від колій. У нас майже кожні 100 метрів шляху розписані, де і з якою швидкістю потрібно їхати. Звісно, хотілося б, аби до Закарпаття їздили сучасні потяги. Думаю, з часом все це буде, і загалом, кількість потягів збільшуватиметься.

- Нещодавно у ЗМІ з'явилося повідомлення про створення нового залізничного напрямку «Київ-Відень». Кажуть, цей потяг матиме зупинку у Мукачеві. Чи так це?

- Так, кілька вагонів і справді будуть курсувати у цьому напрямку. З Києва вони їхатимуть до Львова, у Львові їх перечіплятимуть до окремого локомотива до Чопа, а там – до Відня. Цей напрямок запрацює уже з 10-го грудня. На сайті «Укрзалізниці» уже можна придбати квитки.

- Тепер триває будівництво Бескидського тунелю. Коли через нього вже їздитимуть потяги і що це змінить?

- Вже у 2018-му році ми плануємо повністю пустити рух потягів через цей новий тунель. Завдяки цьому, рух поїздів пришвидшиться, адже буде двоколійна ділянка. Раніше в тунелі була лише одна колія, де міг проїжджати лише один потяг. Зараз у цьому новому тунелі можуть проїжджати одночасно два потяги, адже по всьому напрямку є двоколійна ділянка. Це суттєво прискорить рух потягів і зменшить кількість затримок.

- Яка зараз ситуація на залізниці із кадрами? Чи вистачає працівників?

- Це насправді дуже болісне питання. Такої ситуації з працівниками, яка складається зараз, давно вже не було. Кадрів наразі дуже не вистачає. Чимало наших працівників виїжджають закордон і успішно знаходять роботу на тамтешніх залізницях за більшу заробітну плату. Зараз нам потрібні локомотивники, монтери колій, оглядачі вагонів, провідники…

- Чи робите щось для того, аби покращити для працівників умови роботи?

- Так, зараз ми підписали меморандум між профспілками та виконуючим обов'язки керівника правління ПАТ «Укрзалізниця» Євгеном Кравцовим про підвищення заробітної плати для усіх працівників залізниці із 1-го листопада. Ми маємо дбати про добробут наших працівників, адже можна взяти кредит і купити локомотиви та вагони, а знайти кваліфікованого працівника на залізницю – неймовірно складно. Кадри для залізниці потрібно готувати роками, адже це неймовірно складний механізм.

Ольга Беца, Закарпатський Кореспондент

Вернуться назад