Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Авто на єврономерах: як легалізувати півтора мільйона "пересічників"

Авто на єврономерах: як легалізувати півтора мільйона "пересічників"


6-09-2017, 12:08
Авто на єврономерах: як легалізувати півтора мільйона "пересічників"
В Україні, за різними оцінками, від 50 тисяч до півтора мільйона нерозмитнених автомобілів. За дешевими уживаними авто українці їздять за кордон. А щоб не платити податки, не знімають машину з іноземної реєстрації.

Згідно із законом, на транзитному авто в Україні можна перебувати 5-10 днів. Через це на пропускних пунктах щотижня створюються пробки з тих, хто поспішає вчасно виїхати до Польщі, Словаччини або повернутися назад. 2014-го в Україні нарахували 61 тисячу машин з іноземною реєстрацією, за рік вони перетнули кордон 1,5 млн разів.

Періодично транзитники протестують: блокують дороги на кордонах і вимагають парламент збільшити термін перебування машин і знизити митні збори. Організація "Авто Євро Сила" 6 вересня влаштовує мітинг під Верховною Радою і Кабміном. Вони вимагають зробити розмитнення автомобілів доступнішим і скасувати екостандарт Євро-5 для підтриманих машин. Що буде з транзитними автомобілями, розбирався сайт "Сегодня.ua".

Як українці купують машини з іноземними номерами

В Європі потриману іномарку продають за 2000-4000 доларів, в Україні за таку ж просять 6-10 тисяч. На українських сайтах оголошень сотні пропозицій "продам нерозмитнену машину". Хоча продавати такі авто в країні заборонено.

Зараз за розмитнення в Україні платять 10% мита від вартості машини, 20% ПДВ і акцизний збір, який залежить від об'єму двигуна. Наприклад, якщо купувати в Польщі старий автомобіль Ford Focus Mk2 2012 року випуску з об'ємом двигуна 1600 куб. см і пробігом 100,7 тис. км, він обійдеться в 4288 євро. Від цієї суми доведеться заплатити мито – 428,8 євро; акцизний збір – за ставкою 0,267 євро за кожен куб. см – це 427,2 євро; податок до Пенсійного фонду 3% – 154 євро; плюс 20% ПДВ від вартості авто разом з акцизним збором і митом – 1029 євро. В цілому Ford Focus обійдеться в 6327 євро.

Щоб українцям не доводилося кожні п'ять днів перетинати кордон, створюються схеми щодо реєстрації авто на литовську або польську компанію, а потім продають. Тільки не громадяни України законно можуть їздити на автомобілі з іноземною реєстрацією рік. Щоб обійти закон, за кордоном створюють компанії, які за дорученням передають українцям автомобілі або реєструють своїм працівником. На одне таке підприємство може бути зареєстроване до 2000-3000 машин. При цьому авто після покупки залишається власністю компанії. Машину в будь-який момент можуть конфіскувати або відібрати через суд, пояснює Олег Назаренко, директорВсеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів. Жителі прикордонних областей купують автомобілі в Польщі та інших країнах самостійно. Їм ближче перетинати кордон. Щодня "пересічники" створюють черги на пропускних пунктах. А іноді вони блокують дороги або протестують під парламентом з вимоги продовжити термін перебування в Україні.

У січні цього року організація "Авто Євро Сила" заблокувала в'їзди до Києва. Активісти вимагали, щоб депутати прийняли законопроект 5567. Він дозволив би платити митні збори на машини старше семи років майже на 30 років. Зараз в організації заявляють, що не підтримують жоден з конкретних законопроектів.

"Ми пропонуємо платити гроші до бюджету. Ми не пропонуємо порушувати якісь закони. Ми хочемо легалізувати всі автомобілі на єврономерах, які їздять по країні. Потрібно перестати видавати автомобіль за розкіш. Це засіб пересування", – говорить прес-секретар організації Ельдар Салімов.

Як вирішити проблему з транзитниками


Проблема з нерозмитненими автомобілями нарощується, як сніжна куля, каже адвокат з митного права Ольга Ніколаєнко. В Україні законодавство дозволяє боротися з нелегальними авто штрафами та конфіскацією. Однак в країні слабо взаємодіють митна служба і поліція.

"Поліція не може відстежити, в якому режимі і на яких підставах перебуває той чи інший автомобіль з іноземною реєстрацією. Оскільки держава посіла бездіяльну позицію – проблема з нерозмитненими автомобілями нарощується, як сніжна куля. Вже зараз власники нерозмитнених авто вимагають особливих умов. Згідно із законом, потрібно складати протоколи і вилучати такі автомобілі", – зазначає виконавчий директор об'єднання "Митні адвокати".

У серпні 2016-го президент підписав закон № 3251 про пільгові акцизи на вживані автомобілі, які відповідають екостандарту Євро-5. Він знизив вартість розмитнення на 30-40%. Однак пільги діють до 31 грудня 2018. Заступник голови Західноукраїнської асоціації власників транзитних авто Василь Антонюк вважає, щоб вирішити проблему з транзитниками, потрібно ввести закон на постійній основі. Також він пропонує скасувати для б/в авто екостандарт Євро-5, обмеження до віку ввезеного автомобіля в п'ять років і покупки одного автомобіля в одні руки. Тоді транзитники розмитнять машини і платитимуть податки в Україні, упевнений Антонюк.

"В Європі екостандарт діє тільки на нові автомобілі, наші ж політики його застосували і для нових, і для підтриманих. Якщо екостандарт замінити на обов'язковий техогляд перед ввезенням до України, до країни не потрапить автохлам", – вважає він.

Знижувати податки потрібно не тільки на старі автомобілі, а й на нові, зазначає Олег Назаренко: "Я завжди говорив, що я за скасування податків на всі імпортні авто. Ми зацікавлені, щоб автомобілі стали доступнішими для українців. Але я проти, щоб обрані ввозили автомобіль без податків. Вирішити проблему можна просто – знизити податки на автомобілі для всіх українців, а не тільки на потримані, зробити амністію, дати можливість ввозити автомобіль на загальних підставах. Податок потрібно знизити, але його повинні платити всі", – додає директор ВАІД.

Що загрожує за порушення закону

Без реєстрації їздити на машині з іноземними номерами українці можуть п'ять днів в одній області і десять днів – при пересуванні в декількох областях. Іноземцю користуватися нерозмитненою машиною можна не більше одного року.

Однак поліція не має права зупиняти автомобіль на єврономерах і перевіряти на порушення митних правил, каже директор з правових питань компанії "Октава Капітал" Тетяна Андріанова.

"Встановлення факту порушення митних правил співробітниками поліції сьогодні не є можливим через відсутність їх доступу до даних митної бази та отже, у них немає законних підстав для затримання іноземного автомобіля", – коментує правознавець.


Оштрафувати "пересічника" можуть митники. Якщо автомобіль знаходиться на одну добу більше, ніж належить митним кодексом, водієві загрожує штраф в 85 гривень. Якщо ж авто затрималося в країні від 1 до 10 діб – доведеться заплатити штраф у розмірі 3400 гривень, більше 10 діб – 8500 гривень. Якщо автомобіль належить іноземцю, а за кермом українець – машину можуть конфіскувати. А машину українця можуть заарештувати в тому випадку, якщо він відмовиться платити штраф.

Що загрожує українцям, які порушили митний кодекс:

Автомобіль затримався в Україні на добу – штраф 85 гривень
Від 1 до 10 діб – штраф 3400 гривень
Більше 10 діб – штраф 8500 гривень
Відмовився платити штраф – автомобіль заарештують

Якщо ж іноземець завіз до України автомобіль, а повернувся на батьківщину без нього – українські митники можуть звернутися до країни резидента з вимогою оштрафувати порушника. Крім того, машини без реєстрації можуть оголосити в розшук.
Вернуться назад