Вхiд на сайт
Авторизацiя

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин
Зміни до Закону України «Про освіту», а саме новації статті 7 – про мови викладання в загальноосвітніх навчальних закладах, жваво обговорюються у всій країні. Особливо активно ведуться дискусії й на полінаціональному Закарпатті.

Над проясненням білих плям у цій темі, зокрема налагодженні нової системи освіти, працюють у найбільшому в краї виші – Ужгородському національному університеті. Крім того, наступного року тут стартують нові навчальні програми, створені відповідно до запитів сьогодення.

Про це нині, 22 грудня, й повідомляли на прес-конференції в «Медіацентрі» УжНУ. «Закарпатський кореспондент» теж дізнавався про зміни. На заході було озвучено відповіді на ряд актуальних питань, зокрема про реагування університету на новації, ідеї вишу стосовно реалізації статті 7 цього закону, обговорили і зроблені кроки, а також перспективи для власне вчителів і випускників закарпатських шкіл.

Наразі в університеті розробили нові освітні програми, відповідно до яких на філологічному факультеті розпочнуть підготовку вчителів української мови та літератури саме для шкіл із угорською та румунською мовами навчання, – «Українська мова і література в закладах загальної середньої освіти з викладанням мовами національних меншин». Крім того, і дві інші, наведені в таблиці.

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин


Таку ініціативу представників філологічного факультету Ужгородського національного університету підтримала нещодавно міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Тож сьогодні викладацький склад представив нові освітні програми, що будуть запроваджені на філфаку вже з наступного 2018 року. У прес-конференції взяли участь представники підрозділів, на яких готують філологів – українських, угорських, румунських: декан філологічного факультету Галина Шумицька, декан факультету іноземної філології Михайло Рошко, директор Українсько-угорського навчально-наукового інституту Олександр Шпеник, проректор УжНУ Мирослава Лендьел, а також педагоги філфаку, які працюють над розробкою програм.

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин


«У нашому університеті була створена робоча група щодо імплементації статті 7 Закону «Про освіту». У рамках цієї роботи ми розробили пропозиції до Міністерства освіти і науки України. Зокрема, філологічний факультет у співпраці з Українсько-угорським навчальним науковим інститутом запропонували нову освітню програму вивчення української мови для шкіл нацменшин. Минулого місяця було прийняте рішення Міністерства, тобто ліцензування програми. Це означає, що влітку ми набираємо за нею магістрів та бакалаврів», - зауважила Мирослава Лендьел.

Відповідно до нової освітньої програми, на бакалавраті вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури для шкіл із навчанням мовами нацменшин готуватимуть протягом чотирьох років. Магістерська програма підготовки фахівців розрахована на півтора року.

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшинВажливим є той факт, що новації програми можуть опанувати і вчителі, які давно закінчували виші. Декан філологічного факультету Галина Шумицька нагадала про можливість перехресного вступу, що дозволяє продовжувати навчання на магістратурі філологічного факультету. Також очільниця філфаку повідомила про збільшення кількості ліцензійного обсягу і запевнила, що всі охочі мають шанс сюди вступити.

Педагоги повідомили, що на обох освітніх рівнях (бакалаврському і магістерському) майбутні вчителі української вивчатимуть практичний курс угорської/румунської мови, опанують етнокультурні особливості народів, особлива увага буде зосереджена на методиці викладання української мови й української літератури в закладах освіти з мовами навчання національних меншин.

Особливими є й умови вступу на навчання за цією програмою: крім української мови та літератури, історії України, випускники шкіл матимуть змогу скласти іспит із відповідної мови національних меншин – угорської або румунської. Або ж подати сертифікати ЗНО з іншої іноземної мови чи географії.

Крім того, на філологічному факультеті УжНУ вперше запроваджують подвійну спеціалізацію – «Українська мова і література. Англійська мова і література». Випускники, які отримають дипломи за цією спеціалізацією, матимуть змогу викладати обидві мови – українську й англійську, а також українську та зарубіжну літератури. Про це докладніше розповідав декан факультету іноземної мови Михайло Рошко.

Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин


Не менш цікавою для абітурієнтів має стати й освітня програма «Літературна творчість. Документознавство та інформаційна діяльність», випускники якої зможуть працювати за сучасними престижними професіями діловода, референта, наукового редактора або займатися літературною творчістю.

Крім того, було запропоновано розробити термінологічні словники, посібники, підручники щодо викладання української мови як нерідної.
Мирослава Лендьел зауважила: «Ми готові це робити, але, звичайно, очікуємо на цільове фінансування від держави. Також у нас налагодилася відсносини між філологічним факультетом, зокрема українськими філологами, Українсько-угорським інститутом, а саме угорськими філологами, і ще з факультетом іноземної філології щодо розробки білінгвальних програм. Прагнемо, щоб наш фахівець був більш конкурентоздатним».

Головна особливість новацій – у змінених методиках навчання. Програма УжНУ зараз сприймається Міністерством освіти і науки України як модельна, тож цілком можливо, що такий підхід буде запропоновано й іншим університетам у тих регіонах, де компактно проживають національні меншини.

Юлія МЕДЮХ,
Закарпатський кореспондент


Реакція УжНУ на новації Закону «Про освіту»: що зміниться у підготовці вчителів української мови для нацменшин


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: