Вхiд на сайт
Авторизацiя

Ні "фуфломіцину": МОЗ назвало препарати, ефективність яких не доведена

Ні "фуфломіцину": МОЗ назвало препарати, ефективність яких не доведена
В очікуванні неминучого сплеску захворювань ГРВІ аптеки вже прикрасили вітрини "антипростудними" препаратами. А Міністерство охорони здоров'я вирішило попередити нас, на що не варто витрачати гроші, якщо ви підхопили вірус.

Виявляється, не всі ліки однаково ефективні і корисні – навіть ті, до яких звикли з дитинства. А гостре респіраторне виглядає невинно, тільки якщо вчасно і правильно лікуєшся, а імунітет сильний настільки, щоб переварити масу медикаментів, які приймаємо. У діток, літніх людей і тих, чиї захисні сили організму не в ударі, справи гірші. Так, за даними ВООЗ, щорічно від ГРВІ в світі помирає 2,6 млн дітей. Тому МОЗ наполегливо не рекомендує лікарям (особливо педіатрам) надмірно роздувати списки призначених препаратів і уникати бездоказових методів лікування.

"Грунтуючись на сучасних протоколах і рекомендаціях, МОЗ наполягає на тому, що антибіотики, противірусні препарати (крім озельтамівіру і занамівіру за показаннями)," муномодулятори" і інтерферони не рекомендовані для симптоматичного лікування неускладнених ГРЗ у дітей, – зазначено в офіційному листі-зверненні МОЗ . – Ефективність вітамінів, антигістамінних і рослинних препаратів не доведена, а "сиропи від кашлю" можуть нашкодити дітям до 4-х років. "Комбіновані ліки від застуди", що полегшують симптоми у дорослих, заборонені для дітей молодшого віку ".

Для багатьох з нас ці слова - одкровення, адже перераховані практично всі препарати, якими традиційно нас лікують в районних поліклініках.

Сам собі медик.
В Україні традиційно існує прямий, безрецептурний доступ до більшості лікарських препаратів, і це призводить до маси проблем, визнають в МОЗ.

"Більшість громадян спокійнісінько займаються самодіагностикою, самолікуванням і самопризначенням ліків, грунтуючись на телерекламі і порадах знайомих або провізорів, які часто співпрацюють з фармкомпаніями, – повідомляють фахівці міністерства. – Саме тому в аптеках продається багато так званих фуфломіцинів – препаратів, які не існують в інших країнах і ефективність яких не доведена. Такі препарати взагалі не повинні ні виписуватися, ні рекомендуватися лікарями".

Користь від їх застосування нульова, тому МОЗ закликає не керуватися рекламними роликами і порожніми радами при виборі ліків і не витрачати гроші даремно. Самому собі, згідно зі світовою практикою, можна призначити хіба що анальгетик, снодійне і засоби від нудоти або діареї.

Палиця з двома кінцями. У світі, за словами заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського, існує багато гнучких і не дуже моделей відпуску ліків за рецептом і без: наприклад, аптекаря можуть наділити правом продавати без рецепта ліки, якщо він добре знає пацієнта і його хронічну хворобу. Яку модель вибере Україна, поки неясно – плюси і мінуси є в кожній. У деяких країнах безрецептурних препаратів надзвичайно мало, але щоб покупка таких ліків не перетворювалася в катастрофу (підлаштуватися до графіка лікаря, вистояти чергу, дочекатися рецепта), система охорони здоров'я України ще потребує змін.

"В ідеалі антибіотики та інші складні медикаменти не повинні виписуватися без рецепта. Який, до речі, іноді ще й гарантує знижку або відпускається безкоштовно за програмою "Доступні ліки", – зазначає заступник міністра. – Але потрібно забезпечити нормальну реалізацію схеми. Думаю, технічно це буде можливо при наявності електронних реєстрів і рецептів. З новою системою фінансування, ймовірно, ми до цього прийдемо".

На сьогодні не доведена ефективність таких засобів при лікуванні ГРВІ, як:

- теплові процедури;
- фітотерапія;
- вітаміни;
- інтерферони;
- гомеопатичні препарати;
- антибіотики в цілях профилактики.

Після реєстрації: вибір ліків на совісті лікаря
Щоб потрапити в аптеки, ліки повинні пройти експертизу в Державному експертному центрі МОЗ та отримати реєстраційне свідоцтво (що ефективність і безпека підтверджені), пояснює Євген Гончар, експерт Громадської ради МОЗ.

"Є дані, що сьогодні контроль за цією процедурою значно посилився, але в минулому реєстрацію пройшли безліч сумнівних препаратів, - пояснює він. – У нас вони – ліки, хоча в США і ЄС – в кращому випадку дієтична добавка".

Прогрес не стоїть на місці, вимоги до ліків при реєстрації змінилися, говорить Тетяна Думенко, директор Державного експертного центру.

"Ліки не перереєстровуються з різних причин. Наприклад, в зв'язку з невідповідністю до все зростаючим вимог, або виробник відмовляється від старого препарату, замінюючи його більш інноваційним, - пояснює вона. – Сьогодні середній термін життя медпрепарату – 25 років".

Список дозволених до продажу на території України ліків (є на сайті міністерства), за словами Думенко, оновлюється щодня. Експертний центр може ініціювати процес позбавлення держреєстрації, якщо на ліки надходить багато скарг від пацієнтів (через лікарів) про непередбачені побічні реакції.

Хто вирішує.
За словами Гончара, стверджувати, що одні ліки ефективно, а інші ні, не можна: обидва препарати пройшли реєстрацію і однаково законно продаються. За словами Тетяни Думенко, при реєстрації ліки дійсно перевіряються на предмет проходження ними випробувань, безпеки застосування і користі.

"Вся справа в тому, що одні і ті ж ліки можуть бути менш ефективними при лікуванні однієї хвороби і більш – при іншій. Одні медикаменти відіграють першорядну роль в терапії, інші – другорядну, - розповідає вона. – Завдання лікаря – пояснити, що з призначеного ним грає головну роль, а що – допоміжну".

Апелювати тільки до лікаря радить і заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський: чиновник і аптека не можуть радити,чим лікуватися.

"Якщо лікар призначає препарати, попросіть пояснити, що в листі призначення – ліки з доведеною ефективністю, а що – дієтичні добавки, які приймаються за бажанням, - каже він. – В аптеці це обговорювати не варто: це магазин, який торгує водою, презервативами і зубними щітками. Якщо буде попит, може і ладан зі свічками продавати".

Експерти мимоволі: звіряємося зі списками США
Щоб убезпечити себе і орієнтуватися в питанні, краще звірятися з міжнародними джерелами. У США і ЄС вартість розробки нового лікарського препарату, не враховуючи витрат на фундаментальні дослідження, становить 2 млрд доларів. Тут найжорсткіша система оцінки ефективності та безпеки ліків. У рік, після досконального вивчення і декількох етапів перевірок, вони реєструють до 50 нових лікарських засобів. В результаті, за словами Євгена Гончара, ці ліки отримують патентний захист в середньому на 20 років – щоб відбити вкладені кошти і заробити (після цього інші фармвиробники можуть отримати право проводити дженерики).

"З огляду на це, а також факт, що розвинені країни, де тривалість життя в середньому років на 10 більше, ніж в Україні, є сенс спиратися на їх бази ліків з доведеною ефективністю", – радить експерт.

Де шукати докази.
Звірку роблять за міжнародною непатентованою назвою (МНН), яка характеризує діючу речовину, пояснює член Громадської ради при МОЗ Євген Гончар. Дізнатися МНН можна з Державного реєстру лікарських засобів за торговою назвою (або в інструкції до ліків).

"Загальна кількість МНН в світі на сьогодні – близько 7000 найменувань і збільшується з кожним роком. І якщо ліків не має МНН, відразу виникають сумніви в доцільності їх покупки, – відзначає Євген. – Їх немає у рослинних, гомеопатичних препаратах, хімічних сполуках і старих ліках, які добре відомі під власними назвами (наприклад, morphine)".

Перевірити реєстрацію МНН в США і / або ЄС можна на сайтах їх регуляторних органів FDA або EMA або за допомогою сайту-агрегатора www.drugbank.ca. Якщо речовина має свій профіль і статус "approved" - значить, її ефективність довели.

"Ще один спосіб – зайти на сайт www.clinicaltrials.gov, де розміщена інформація про міжнародні клінічні дослідження. Як правило, про вивчений МНН знайдете дані приблизно про сотню клінічних досліджень. Якщо ж речовина неефективна, вчені зупинилися б після кількох невдач, і в базі знайшлася б інформація всього про декілька випробувань. Також можна пошукати потрібний препарат на сайті ВООЗ www.who.int, в Орієнтовному списку життєво необхідних лікарських засобів: в ньому тільки безпечні препарати з доведеною ефективністю.
Але покладатися в лікуванні виключно на ресурси на зразок drugbank.ca - теж помилкова стратегія, вважає Олександр Лінчевський: "Іноді при болях в спині допомагає медикамент, а іноді пілатес. Тільки лікар визначить, чи потрібна вам лікувальна фізкультура або ліки".

Головне: чи небезпечний "фуфломіцин"?
Дуже популярні сьогодні противірусні засоби для лікування ГРВІ / грип, до яких відносять різні імуномодулятори начебто крапель в ніс з інтерфероном, "інноваційних" речовин родом з СРСР / Росії і, наприклад, озельтамівіру і занамівіру. Але різниця між ними, за словами Гончара, колосальна. Останні якраз мають доведений ефект, але застосовувати їх бездумно не можна: вони потужно діють на організм і можуть викликати побічні ефекти. Їх навіть у вільному продажу не може бути, тому що лікар повинен приймати рішення про доцільність застосування індивідуально, з урахуванням співвідношення ризик / користь (це, як правило, серйозні випадки захворювань).

А ось ліками з недоведеною ефективністю завалені полиці аптек. Але вони - темні конячки: в кращому випадку виявиться, що ви даремно витратили час і гроші, в гіршому - на собі перевірите, чи безпечні препарати.

"Чи шкодять вони здоров'ю, невідомо: виробник необхідних досліджень, швидше за все, в належному обсязі не провів, а лікарі в Україні зазвичай не використовують інструменти фармаконагляду і не повідомляють компетентним органам про виниклі побічні реакції на ліки, - каже з цього приводу Євген Гончар. - Резюме: безпека так званих "фуфломіцинів" не вивчена як слід, а ефективність невідома і сумнівна".

Джерело

Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: