Вхiд на сайт
Авторизацiя

Лілія Гриневич в Ужгороді: "Ми маємо дати дітям вибір"

Лілія Гриневич в Ужгороді: "Ми маємо дати дітям вибір"
Сьогодні, 17 листопада, Ужгород відвідала Міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Під час свого візиту пані Гриневич відвідала спеціалізовану школу № 4 з поглибленим вивченням словацької мови, де мала змогу ознайомитися з процесом навчання, поспілкуватися з вчителями та учнями. Завтра ж пані міністр відвідає місто Берегово, де також поспілкується з освітянами міста і району. Очільниця МОН представить новий Закон «Про освіту», плани Міністерства щодо імплементації мовної статті.

Зустріч із журналістами пані міністр розпочала з питань, що стосувалися безпосередньо нового Закону про освіту у частині статті про мову, яка за останні кілька місяців не на жарт стурбувала сусідню Угорщину.

"Для нас дуже важливо у першу чергу спілкуватися з нашими громадами, тому на майданчику Міністерства освіти я перед цим зустрічалася з представниками національних громад, а зокрема й із Закарпаття, але мені важливо було приїхати сюди, аби поспілкуватися із ширшим колом, аби відвідати школи", - розповіла про мету свого візиту Лілія Гриневич.

Лілія Гриневич в Ужгороді: "Ми маємо дати дітям вибір"


За її словами, різні національні громади мають зовсім різні потреби, і для того, аби розробити потрібні для навчання методики, треба враховувати приналежність дітей до певної мовної групи. Наприклад, для національних громад з мовної групи до якої належить українська мова, значно легше адаптуватися до навчання українською, значно легше вивчати українську й частину предметів українською. А от для тих дітей, які походять з національних громад інших мовних груп, наприклад, фіно-угорської, процес оволодіння українською мовою є значно складнішим. Тому методики, які варто застосувати для них, за словами Гриневич, мають відрізнятися.

"Сьогодні я закликала освітян, науковців до співпраці над новими програмами навчання українською мовою у школах для національних меншин, для оновлення методик й підручників та створення термінологічних словників. У мене є надія, що вся ця ситуація навколо сьомої статті Закону про освіту привертає увагу взагалі до проблеми якості освіти у наших школах та до проблеми оволодіння державною мовою. Ми шануємо право національних громад навчати дітей їхньою рідною мовою, але це не повинно в якийсь спосіб заперечувати їхнє вільне володіння державною мовою", - зазначила пані міністр.

Також Лілія Гриневич додала, що державна мова дає учням в майбутньому можливість професійної самореалізації, доступ до соціальних послуг на території усієї країни, а не лише у замкнутій конкретній території компактного проживання. Саме тому, на думку міністра, варто створити такі умови, аби діти могли вільно володіти державною мовою.

Лілія Гриневич в Ужгороді: "Ми маємо дати дітям вибір"


Лілія Гриневич відзначила, що підходи до навчання в Ужгородській школі №4 є цілком прийнятними та сучасними.

"Ми зараз знаходимося у дуже цікавій школі. Тут діти навчаються виключно словацькою мовою у початкових класах, а починаючи з п'ятого - навчаються українською, але продовжують вивчати поглиблено словацьку мову. Ми сьогодні відвідували уроки вчителів, які працюють з маленькими дітьми, які займаються активними методиками навчання. І варто зауважити, що діти розмовляють і українською і словацькою мовами, адже вчитель на уроці пояснює усе на двох моваї. Це дуже цікавий і важливий досвід, який також можна поширювати й імплементувати", - каже пані Гриневич.

За словами Міністра освіти, одним із зобов'язань України є дотримання усіх Міжнародних документів і угод, в яких ми гарантували право національних меншин мати можливість навчатися мовою або вивчати мову на різних ступенях навчання, однак це має бути такий спосіб, який також гарантує дітям й оволодіння державною мовою.

Лілія Гриневич також пояснила, якою є позиція Міністерства освіти і науки України стосовно заяв Угорщини.

"Спершу ми маємо дочекатися висновку Венеційської комісії. Це надзвичайно авторитетний у Європі орган, який переглядає законодавство з точки зору порушення та дотримання прав людини. Ми почуємо їхній висновок, і він дасть нам підставу і розуміння того, у який бік нам далі рухатися. Відповідно до цього висновку Україна буде працювати над імплементацією цієї статті. На жаль, позиція Угорщини сьогодні більше політична, ніж та, яка стосується освіти дітей. І мені прикро, що внутрішня ситуація в Угорщині і зокрема передвиборча компанія, впливає на Закон про освіту в Україні. На жаль, це той контекст, який ми зараз маємо і ця безкомпромісність позиції Угорщини, де вони вимагають усе зберегти тільки так, як є, вона не може бути прийнятною, адже те, як є - теж не працює і не приносить успіху дітям", - зазначила Гриневич.

Лілія Гриневич в Ужгороді: "Ми маємо дати дітям вибір"


Також міністерка додала, що тепер складається така ситуація, що багато дітей із тих чи інших національних громад залишаються відрізаними від можливостей здобувати вищу освіту в Україні, адже понад 64% не складають тестування з української мови, а також ці діти потім не можуть себе професійно самореалізувати в Україні.

"Ми будемо пропонувати Верховній Раді України розглянути різні моделі навчання для шкіл національних меншин для того, аби кожна громада обрала для себе найкращу модель, але при цьому, у всіх цих школах з різними моделями, дитина має мати змогу вивчити поряд з рідною мовою й державну. Це наша позиція", - додала пані Гриневич.

Для того, аби повноцінно інтегруватися у середовище й досягти того рівня володіння мовою, який дасть можливості досягти професійної самореалізації в Україні незалежно від регіону, недостатньо вивчати українську лише 2-5 годин на тиждень, потрібно застосовувати її й на інших уроках. І у такому випадку, зазначила Гриневич, коли людина вільно володіє двома мовами, вона може зробити вибір: або бути прив'язаною до свого регіону, або їхати за вищою освітою у сусідню країну чи здобувати освіту в Україні.

"Ми маємо дати вибір людині. Треба дитині дати можливість вивчити обидві мови, а бажано ще й якусь європейську, а тоді нехай дитина обирає. Ми - демократична країна вільних людей", - зауважили Лілія Гриневич.

Ольга Беца, Закарпатський КореспондентВи зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: